"Dekker heeft bloedhekel aan ons"

Omroep MAX-directeur Jan Slagter vindt het omroepplan van staatssecretaris Dekker slecht. "Hij heeft gewoon een bloedhekel aan de publieke omroep en is bezig met een ontmanteling. Hij maakt gekscherend een karikatuur van ons en doet alsof we niks presteren, terwijl we 85 procent van alle Nederlanders bereiken."

Dekker presenteerde vanochtend zijn plannen en zei dat de publieke omroepen minder amusement moeten maken. Zulke programma's passen volgens hem beter bij de commerciële omroepen.

Volgens Slagter moet hij, als het aan de staatssecretaris ligt, alleen nog maar programma's voor de grachtengordel maken en niet meer voor het grote publiek.

"Ik vond de presentatie van Dekker meer een VVD-bijeenkomst. Ik dacht: straks komt Gordon ook nog een liedje zingen!"

Paul de Leeuw

Ook programmamaker Paul de Leeuw ziet niets in het plan van de staatssecretaris. Zijn programma Ranking the Stars kan volgens Dekker best weg bij de publieke omroep. De Leeuw zegt dat dit juist een van de weinige programma's van de publieke omroep is die nog jonge kijkers trekken.

De regionale omroepen zijn wel blij met de plannen van de staatssecretaris. Dekker wil dat de regionale omroepen onafhankelijk van de landelijke omroep georganiseerd blijven en dat ze ook mogen gaan uitzenden op een van de landelijke NPO-netten.

Verder vindt de staatssecretaris dat regionale omroepen op bijvoorbeeld het gebied van techniek en salarisadministratie beter moeten gaan samenwerken. Dan gaan volgens hem de bezuinigingen niet ten koste van de programmering. Dekker verwacht dat de journalistieke slagkracht in de regio uiteindelijk groter wordt.

"Bijzondere positie"

ROOS, het samenwerkingsverband van de dertien regionale omroepen, zegt dat het plan van Dekker een belangrijke erkenning is van de "bijzondere positie" van de regionale omroep.

Volgens ROOS-voorzitter Jack de Vries is het goed dat de discussie over de integratie van de regionale omroep binnen de landelijke omroep nu van tafel is. "Het unieke karakter van het programma-aanbod van de regionale omroep wordt nu gewaarborgd", zegt De Vries.

NPO

Ook de NPO is tevreden met het plan van Dekker. De Nederlandse Publieke Omroep noemt het een historische stap. "Wij ervaren de brief als een steun in de rug", zegt bestuursvoorzitter Henk Hagoort van de NPO.

Hagoort maakt zich wel zorgen over de grotere rol die Dekker wil voor regionale omroepen. Hij zegt dat hij "iets meer visie" had verwacht op dat vlak.

"Goede richting"

Volgens de plannen van Dekker krijgen de commerciële omroepen het monopolie op amusement. RTL-directeur Habets is daar blij mee, maar hoopt wel dat de politiek nu doorzet. "We hebben altijd gepleit voor een heldere taakomschrijving. We vinden de plannen van de staatssecretaris een stap in de goede richting. Het komt nu aan op uitvoering. Het succes van een goed plan zit tenslotte in de executie."