CBP: Google overtreedt de privacywet
Google vs Jacob Kohnstamm (Foto's ANP)
"Ik weet niet welke gegevens Google van mij heeft. Ik weet niet hoe ze dat samenvoegen tot een profiel en ik weet niet welke consequenties dat heeft. Laat staan dat mij ooit iets gevraagd wordt. Dat maakt de wereld heel erg spookachtig."Jacob Kohnstamm, College Bescherming Persoonsgegevens
Stevige woorden van Jacob Kohnstamm, de voorzitter van het College Bescherming Persoonsgegevens, de privacywaakhond in Nederland. Het CPB tikt als eerste bedrijf in Europa Google op de vingers omdat het de wet overtreedt.
Wat doen ze fout?
Google overtreedt de Nederlandse privacywet, dat is de korte variant. Dat doen ze omdat ze in de gebruikersvoorwaarden niet duidelijk genoeg maken dat ze gegevens verzamelen als je surft, en dat ze daar ook wat mee doen.
Stel, je maakt een Google-account aan. Dan geef je toestemming aan Google om je gegevens te gebruiken. Maar alleen de gegevens die ze via Google+ verzamelen: zoals bijvoorbeeld je locatie en voorkeuren. Je geeft geen toestemming om die informatie te koppelen met alle andere dingen die Google over je verzamelt, maar dat doet het bedrijf wel.
Want zelfs als je geen diensten van Google gebruikt op internet (wat lastig is), verzamelt Google cookies als je surft, voor reclamedoeleinden. Het internetbedrijf combineert die gegevens dan bijvoorbeeld, en dáár heb je nergens in de voorwaarden van gezegd: ja, doe maar.
Dat is het probleem, want dat mag simpelweg niet van de Nederlandse privacywet.
Waarom en wat nu?
De Europese toezichthouders hadden al geconcludeerd dat Google de wet overtreedt, maar zij kunnen daar geen consequenties aan verbinden. Daarom zijn de nationale toezichthouders van zes landen (Spanje, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en dus Nederland) een eigen onderzoek begonnen.
Nederland is nu het eerste land dat de resultaten naar buiten brengt. De komende maanden komen de andere landen ook met hun resultaten.
In Nederland kan Google een hoorzitting verwachten, waarin alle betrokkenen 'gehoord' zullen worden. Als dan wordt bevestigd dat Google de wet overtreedt, moeten ze hun werkwijze aanpassen. Doen ze dat niet, dan krijgen ze een dwangsom. Niet als straf, maar om ze te dwingen de regels te veranderen.
"We respecteren wetgeving"
Google zegt dat hun privacybeleid de "Europese wetgeving respecteert". "Het stelt ons in staat om simpelere en efficiëntere diensten te creëren. We hebben gedurende dit proces elke mogelijkheid aangegrepen om het gesprek met het CBP aan te gaan en dat zullen we ook blijven doen."
Wil je weten wat je nou allemaal kan doen om je gegevens te beschermen. Onze internet-expert Rachid Finge schreef een uitgebreide handleiding. Die vind je hier.