Samsom legt motie naast zich neer
PvdA-leider Samsom zegt dat hij niet kan voldoen aan de wens van de PvdA-leden om zich tegen het strafbaarstellen van illegaliteit te keren.
In zijn speech, die hij gaf aan het einde van het PvdA-congres in Leeuwarden, zei hij dat de afspraken nu eenmaal gemaakt zijn met coalitiegenoot VVD.
Volgens hem impliceert het terugkomen op afspraken uit het regeerakkoord, dat ook andere afspraken die gemaakt zijn over een "humaner vreemdelingenbeleid" in gevaar komen.
'Mijn woord'
Daarnaast benadrukte hij nog eens dat hij de VVD pas zijn woord gaf, nadat het PvdA-congres in november met het regeerakkoord instemde. "Ik kan niet aan uw verzoek voldoen. Ik maakte een afspraak, ik gaf mijn woord. En mijn woord als politiek leider staat", aldus Samsom.
De initiatiefnemer van de petitie tegen het strafbaar stellen van illegaliteit sluit niet uit dat hij zal proberen voldoende steun te krijgen voor een extra partijcongres over dit onderwerp. PvdA'er Terphuis zei dat in Nieuwsuur.
"Als het echt zo is dat onze partijleider ons niet serieus neemt, dan hebben we natuurlijk als congres de mogelijkheid om een nieuw congres uit te schrijven en daar stevig met onze partijleider de discussie aan te gaan'', zei Terphuis. Hij wil eerst afwachten wat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer besluit, maar als dit tot niets leidt dan "kan dat gebeuren".