Sancties tegen drie internationale miljardairs wegens corruptie in VK
De Britse Labour-regering heeft sancties opgelegd aan drie buitenlandse miljardairs die miljoenen van hun thuisland zouden hebben weggesluisd naar het Verenigd Koninkrijk. Volgens de regering past de maatregel bij de verkiezingsbelofte om corruptie en "dirty money" aan te pakken.
Het gesanctioneerde trio uit Angola, Oekraïne en Letland kan voorlopig het land niet in. Het deel van hun geld en vermogen dat in de VK ligt is bevroren.
Wie zijn deze drie?
Miljardair Isabel Dos Santos, de dochter van de voormalige president van Angola en de eerste vrouwelijke Afrikaanse miljardair, is een van hen. Zij zou ruim 300 miljoen pond hebben witgewassen. Dos Santos verkreeg het geld door misbruik te maken van haar invloedrijke positie bij Angolese staatsbedrijven, zegt de Britse regering.
Dos Santos heeft vaker met corruptiezaken te maken. In 2022 kondigde Interpol een opsporingsbevel tegen haar aan. Ze ontkent alles en zegt slachtoffer te zijn van een "politieke vendetta".
De Britten hebben ook de Oekraïnse zakenman Dmytro Firtash op de korrel. Hij zou honderden miljoenen ponden uit de Oekraïnse gasindustrie in eigen zak hebben gestoken. Volgens persbureau Reuters werd hij daarvoor al gezocht door Oekraïnse en Amerikaanse autoriteiten. Later verdiende hij zwart geld op de Britse vastgoedmarkt.
Ook Aivars Lembergs heeft sancties opgelegd gekregen. Hij is een van de rijkste mensen uit Letland en zou zich als politicus schuldig hebben gemaakt aan fraude en omkoping in dat land. De opbrengsten daarvan zou hij verbergen bij Britse bedrijven. Lembergs was decennialang burgemeester van de Letse stad Ventspils.
'Gestolen geld'
"Het tij keert. De gouden eeuw van het witwassen is voorbij", zegt de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy. Hij maakte eerder duidelijk hard op te willen treden tegen buitenlandse miljardairs en oligarchen die geld verduisteren in het VK. Lammy zegt nu de eerste stap daarvoor te hebben gezet.
Luxe huizen en grote panden in de Britse hoofdstad zijn bij buitenlandse oligarchen een populair middel om geld uit hun thuisland wit te wassen. Door de leegstaande huizen stijgen de huizenprijzen in de stad fors. Volgens Lammy worden op die manier medeburgers "op een egoïstische manier van broodnodig geld voor onderwijs, gezondheidszorg en infrastructuur beroofd."
In een bericht over de sancties op X wijst minister Lammy naar het Londense Brompton Station. Dat is een pand van de Oekraïnse oligarch Firtash dat inmiddels leegstaat.
Ook vrienden, familie en andere betrokkenen bij de corruptie van het nu gesanctioneerde drietal hebben met straffen te maken. Dat zijn in totaal vijf anderen.
In Londen wordt er een tour langs de luxueuze villa's van rijke Russen georganiseerd. Daarover maakte NOS eerder deze video: