Omroep West

Grafmonument Piet Hein beschadigd door zout, grootschalige restauratie nodig

Het grafmonument van zeevaarder Piet Hein is zwaar beschadigd. In het natuurstenen monument in de Oude Kerk in Delft is zout getrokken, waardoor het steen is verkleurd. Ook zitten er scheuren in.

Om het monument te herstellen is een grootschalige renovatie nodig, schrijft Omroep West. Het monument moet uit elkaar worden gehaald en in een bad met speciale vloeistof worden gelegd.

"Daardoor wordt het zout eruit getrokken", legt kerkdirecteur Nyncke Graafland-van den Berg uit. "Het is onduidelijk hoelang dat duurt. Het zou een maand of een half jaar kunnen duren. We denken dat het monument een jaar weg zou kunnen zijn."

Het praalgraf staat al sinds 1638 in de kerk en is meerdere keren voor dezelfde beschadigingen onder handen genomen. Uit nieuw onderzoek blijkt nu dat het zout van buiten de kerk in het monument trekt.

Na de restauraties werd het monument telkens op dezelfde plek teruggezet, waardoor het probleem bleef terugkomen. "De oorzaak van het probleem is nooit opgelost. Als we hem straks terugplaatsen, komt er iets tussen de buitenmuur en het monument", aldus Graafland-van den Berg. Daarmee zou het probleem verholpen moeten zijn.

Voor de renovatie heeft de kerk 380.000 euro subsidie gekregen van de provincie Zuid-Holland. Het monument is nog tot begin volgend jaar te zien, daarna begint de renovatie pas.