Feest volleybalfamilie Bak nog niet compleet: Yannick kampioen, nu zus Marly nog
Anne van Eijk
Anne van Eijk
Het is één groot feest in Doetinchem als volleybalclub Draisma Dynamo de landstitel binnensleept. Terwijl de mannen van de club uit Apeldoorn elkaar uitgelaten om de hals vliegen, onttrekt Yannick Bak zich heel even aan de feestende menigte om zus Marly een knuffel te geven.
En dat zou ook zomaar eens het beeld kunnen worden bij de vrouwenfinale om het landskampioenschap. Daarvoor is Marly Bak namelijk met VV Utrecht aan het strijden.
Utrecht staat op een 2-1 achterstand in de best-of-five tegen VC Sneek. Maar dat de ploegen aan elkaar gewaagd zijn, en dat dus alles nog mogelijk is, blijkt wel uit de moeizame 3-2-zege van Sneek vorige week.
De kans is groot dat Yannick voor de wedstrijd van zijn zus zenuwachtiger is dan voor zijn eigen kampioensduel. "Tijdens de vorige wedstrijd heb ik echt staan schreeuwen en springen op de bank."
Toen kon hij vanwege zijn eigen wedstrijd een dag later niet afreizen naar Sneek en keek hij via de livestream. Maar vandaag is hij erbij in Utrecht. "Het zou echt fantastisch zijn als we allebei kampioen worden."
"Dan zal er zeker een taartje gegeten worden bij m'n ouders thuis", denkt Marly. De ouders van de twee volleyballers konden het kampioenschap van Yannicks Dynamo niet van dichtbij meemaken, vanwege een vakantie in Portugal, maar zijn er wel bij om hun dochter naar het kampioenschap te schreeuwen.
In de familie
Dat beide kinderen zouden gaan volleyballen, was al van jongs af aan duidelijk. Ondanks het leeftijdsverschil van zes jaar werd Yannick door Marly aangestoken met de liefde voor de sport. "In de tuin hebben we uren met de bal gespeeld. Zij heeft de eerste paar ballen in m'n gezicht geslagen."
Marly: "Omdat ik een stuk ouder ben, had hij behoorlijk wat tegenstand altijd. Ik denk dat dat hem wel beter heeft gemaakt. Hij won eigenlijk nooit van mij vroeger. Nu ben ik natuurlijk kansloos", lacht de 27-jarige passer-loper van Utrecht. "Hij is twee meter en ik niet. En hij is veel sterker."
Maar kleiner en minder sterk of niet, net als Yannick kan Marly gewoon landskampioen worden dit jaar. "Dat zou wel mooi zijn, ja. Ik weet zeker dat Yannick in zijn carrière nog wel een keer landskampioen gaat worden, maar ik ben natuurlijk een stuk ouder. Er gaat een keer een einde komen aan mijn volleybalcarrière en hoe mooi zou het zijn om dan nog een prijs te pakken?"
Opmars van Utrecht
En dat dat juist met VV Utrecht kan, hadden weinigen drie jaar geleden verwacht. De club uit het midden van het land is namelijk pas bezig aan zijn tweede seizoen in de eredivisie, maar als een komeet omhoog geschoten.
Het geheim van Utrecht volgens Marly? "Het is echt een club. Er kwamen gewoon twee volle bussen met supporters naar de uitwedstrijd in Sneek. We hadden daar één tribune met Utrecht-supporters, maar die hoor je boven iedereen uit. Ik heb nog steeds een piep in m'n oor. Het is heel tof dat de hele club zo betrokken is."
"Ik snap dat jonge talenten echt kiezen voor een geïsoleerde topsportomgeving en alleen maar daarmee bezig willen zijn, maar ik denk juist dat door de verbinding met de club je op een heel andere manier met volleyballen bezig bent. Iedereen van ons team volleybalt echt puur omdat die het superleuk vindt."
Op de goede weg
Waar voor Marly Bak het kampioenschap een mooi extraatje zou zijn aan het einde van haar carrière, staat Yannick nog een mooi volleybaltoekomst te wachten. "Hij is op de goede weg", aldus Marly.
"Hij heeft al een paar zomers mogen meetrainen met het Nederlands team. Of hij het team ook echt gaat halen, weet ik natuurlijk niet, maar hij heeft wel de juiste mindset." Zelf hoopt Yannick Bak naast een uitverkiezing voor Oranje ook ooit op een buitenlands avontuur.
Maar het eerstvolgende doel van de talentvolle passer-loper ligt iets dichter bij huis: "Heel hard schreeuwen voor Marly."