Het toestel is neergekomen bij een vijver, niet ver van het dorp Beetgum

Botsing oorzaak van crash Leeuwarden

De crash van een Zwitserse straaljager, vanmiddag bij de vliegbasis Leeuwarden, was het gevolg van een botsing in de lucht. De commandant van de Zwitserse luchtmacht zei op een persconferentie in Bern dat het toestel een andere straaljager heeft geraakt.

De Northrop F-5 crashte rond 16.15 uur bij Beetgum. Het toestel voerde met vijf andere straaljagers een trainingsvlucht uit voor een demonstratie op de Luchtmachtdagen, die morgen in Leeuwarden beginnen. Het ongeluk gebeurde toen de vliegtuigen na een solo-oefening van twee piloten weer bij elkaar kwamen. Volgens de Zwitserse luchtmacht is dat samenvoegen eigenlijk een routine-manoeuvre.

De piloot van het gecrashte toestel heeft zijn schietstoel gebruikt en liep lichte verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis gebracht met onder meer snijwonden. Volgens de commandant gaat het naar omstandigheden goed met hem.

Test in de lucht

De tweede straaljager die bij de crash was betrokken, heeft een deel van het zogenoemde kielvlak bij de staart verloren. Volgens de Zwitserse luchtmacht heeft de piloot gedurende twintig minuten manoeuvres uitgevoerd om de gevolgen voor zijn toestel te testen. Toen daaruit geen bijzonderheden bleken, is het beschadigde vliegtuig geland op de vliegbasis.

De beschadigde Northrop F-5 na de landing op vliegbasis Leeuwarden

Zwitserland heeft een onderzoeksteam naar Leeuwarden gestuurd om te helpen bij het onderzoek naar de crash. Ook de Nederlandse Onderzoeksraad voor Veiligheid is met een voorbereidend onderzoek begonnen. Daarnaast doen de marechaussee en de Luchtvaartpolitie onderzoek.

Afgezegd

De gecrashte straaljager hoorde bij de Patrouille Suisse, een eenheid die demonstratievluchten uitvoert. De vliegers hebben hun deelname aan de Luchtmachtdagen nu afgezegd.

'Ineens duikt er één naar beneden en komt er rook uit'