Veel schade na relatief lichte aardbeving Japan

Veel schade na lichte aardbeving Japan

De aardbeving die gisteren Japan trof heeft veel schade veroorzaakt. Onder meer een trein op de hogesnelheidslijn Shinkansen ontspoorde. En dat is nog maar een keer eerder gebeurd na een aardbeving, zegt correspondent Kjeld Duits in het NOS Radio 1 Journaal.

Er vielen 9 doden en meer dan 1000 gewonden. 44.000 mensen zijn door de overheid opgevangen en 25.000 huishoudens hebben geen water. De meeste doden vielen in Mashiki, centraal op het grootste zuidelijke eiland van Japan.

De schade voor zo'n relatief lichte aardbeving is groot, zegt Duits. "Met 6,4 op de schaal van Richter was deze aardbeving niet heel zwaar, gewoonlijk is er dan niet veel schade. De aardbeving die in 2011 de tsunami veroorzaakte was veel zwaarder."

  • EPA
    Bewoners van Mashiki nemen de schade aan huis op
  • EPA
    Op deze luchtfoto is de schade aan een begraafplaats te zien. Ernaast zijn wegwerkers bezig met het herstellen van een weg
  • EPA
    Een man op een scooter bekijkt welke schade de aardbeving heeft aangericht
  • Getty Images
    Ook het Kumamoto Kasteel is beschadigd geraakt
  • Getty Images
    Het kasteel dateert deels uit de 15e eeuw

De grote schade hangt samen met de plek van het epicentrum. "Dat was recht onder de stad Mashiki, de aardbeving van 2011 was ver voor de kust. En het epicentrum lag maar tien kilometer onder de oppervlakte, dat was toen 30 kilometer."

Aan veel gebouwen is schade en ook het Kumamoto Kasteel is beschadigd geraakt. Dat kasteel dateert deels uit de 15e eeuw. In de ochtend waren er naschokken die verdere schade veroorzaakten.