Wekdienst 21/11: Willem Engel voor de rechter • Eerste WK-wedstrijd Nederlands elftal
Goedemorgen! Voorman van actiegroep Viruswaarheid Willem Engel verschijnt vandaag voor de rechter wegens opruiing. En het Nederlands elftal begint aan de groepsfase van het WK voetbal in Qatar.
Eerst het weer: de dag begint koud met in het noorden temperaturen rond of onder nul. In de loop van de dag trekken vanuit het zuiden wat buien over met kans op natte sneeuw. Het wordt 3 tot 8 graden. De komende dagen verlopen iets zachter, maar het blijft wisselvallig.
Ga je de weg op? Hier vind je het overzicht van de files en werkzaamheden. Bekijk hier de dienstregeling voor het spoor.
Wat kun je vandaag verwachten?
- In de rechtbank in Rotterdam staat Willem Engel voor het hekje vanwege opruiing. Bijna een jaar geleden ondertekenden 22.581 mensen een collectieve aangifte tegen de voorman van actiegroep Viruswaarheid. In maart zat hij twee weken in voorarrest.
- De Tweede Kamer debatteert over de jeugdzorg. Er zijn lange wachtlijsten en de kwaliteit staat flink onder druk. Het geduld bij de Tweede Kamer raakt op omdat er de laatste jaren maar weinig concrete verbeteringen zijn geweest.
- Het Nederlands elftal speelt zijn eerste groepswedstrijd op het WK in Qatar. De wedstrijd tegen Senegal begint om 17.00 uur Nederlandse tijd. Senegal is regerend kampioen van Afrika, maar mist de geblesseerde sterspeler Sadio Mané. De twee andere WK-wedstrijden vandaag zijn Engeland-Iran (14.00 uur Nederlandse tijd) en Verenigde Staten-Wales (20.00 uur).
Het Hooggerechtshof in Nieuw-Zeeland vindt het discriminerend dat inwoners pas vanaf 18 jaar mogen stemmen. Dat blijkt uit een uitspraak in een zaak die door activisten was aangespannen. Volgens het hof is het in strijd met de grondwet om mensen op basis van leeftijd uit te sluiten, in dit geval 16- en 17-jarigen.
Op korte termijn verandert de uitspraak niets: voor een wijziging van de leeftijd is een meerderheid van 75 procent nodig in het parlement en die is er op dit moment niet.
Ander nieuws uit de nacht:
- Iran stuurt extra ordetroepen om protesten in Koerdische regio kop in te drukken; volgens een mensenrechtenorganisatie hebben ordetroepen in de stad Mahabad zeker vier mensen gedood. In Iran is de intensiteit van de protesten afgelopen week weer toegenomen.
- Dode bij schietpartij in Zuid-Hollandse dorp Zuidland: buurtbewoners hoorden rond 22.15 uur schoten. Niet lang daarna crashte 20 kilometer verderop, op de A15 bij Europoort, een auto. De politie onderzoekt of er een verband is met de schietpartij.
- Colorado Springs rouwt na schietpartij in lhbti-nachtclub: 'Opnieuw een nachtmerrie': bij de aanslag kwamen vijf mensen om het leven. In de buurt van de nachtclub is een herdenkingsplek ingericht, waar de slachtoffers herdacht kunnen worden.
En dan nog even dit:
Louis van Gaal is met Oranje in Qatar met maar één doel: wereldkampioen worden. Daar werkt hij al een jaar naartoe, soms op vernuftige manieren. Daarover lees je meer in dit verhaal.
Als opwarmertje voor de wedstrijd van vanmiddag de beelden van Nederland-Spanje op het WK in 2014. Voor Louis van Gaal was het zijn eerste eindronde als bondscoach en onder zijn leiding werd het maar liefst 5-1 tegen de wereldkampioen. Robin van Persie maakte op fraaie wijze de 1-1 en de ontlading was groot. Nederland eindigde het toernooi in Brazilië op de derde plaats.
Fijne maandag!