
Diplomaten komen niet meer helemaal weg met verkeersovertreding
Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat buitenlandse diplomaten vanaf 1 mei aanspreken op verkeersovertredingen. Ze krijgen een brief met een betalingsverzoek en als ze te vaak in de fout gaan, volgen verdergaande maatregelen, zegt minister Blok.
Sinds een gerechtelijke uitspraak in 2014 kunnen geen boetes worden gegeven aan diplomaten en medewerkers van internationale organisaties die immuniteit hebben. Dat zijn personen die in een auto met een CD-kenteken rijden.
Het gevolg is dat het aantal verkeersovertredingen in deze groep flink is toegenomen, constateert het ministerie van Blok. Het baseert dat op het aantal keren dat diplomatenauto's zijn geflitst. In 2015 was dat bijna 10.000 keer. In de jaren daarna nam dat toe met zo'n 20.000.
Aantal flitsfoto's van auto's met CD-kentekens
Jaartal | Aantal foto's |
2015 | 9850 |
2016 | 23.583 |
2017 | 26.722 |
2018 | 29.584 |
Begin dit jaar stemde de Eerste Kamer in met een nieuwe wet, waardoor het Centraal Justitieel Incassobureau informatie aan het ministerie van Buitenlandse Zaken kan geven over diplomaten die verkeersovertredingen hebben begaan. Het ministerie zal hen vervolgens een betaalverzoek sturen. Ze zijn niet verplicht om daar gehoor aan te geven.
Buitenlandse Zaken gaat bijhouden hoe vaak een diplomaat over de schreef gaat. Als dat te vaak is, volgt een gesprek op het ministerie. "Maar je kunt natuurlijk ook bepaalde voorrechten gaan inperken of bekendmaken wie de boosdoeners zijn", zegt minister Blok.
Hij vindt het voor de verkeersveiligheid in Nederland belangrijk dat niemand zonder meer wegkomt met overtredingen. "Dit nieuwe systeem zorgt daarvoor."
- liveblog
Harpoon-raketten in nieuw wapenpakket voor Oekraïne
In dit blog houden we je op de hoogte van het laatste nieuws over de oorlog in Oekraïne.
'Kans op extreme hittegolf als in India dertig keer groter'
Nooit eerder sinds het begin van de metingen was het in maart zo warm in India. In buurland Pakistan werd de heetste april ooit vastgesteld.
Klaver en Kuiken geloven in samenwerking, maar fusie is nog geen uitgemaakte zaak
Vanavond kwamen leden van GroenLinks en PvdA voor het eerst bijeen om over samenwerking te praten.