'Deze bloemenkwekerij was mijn baby, het bedrijf is kapot gemaakt'
"Ze hebben het pakhuis in brand gestoken, de koelwagen, twee bussen, een tractor, een bulldozer", zegt Haile Seifu. Hij is de lokale manager van de Ethiopische bloemenkwekerij van het Nederlandse Esmeralda Farms. De afgelopen dagen zijn in het Afrikaanse land buitenlandse kwekers aangevallen door tegenstanders van de regering.
"De volgende dag is onze hele schuur leeggeroofd", vervolgt Seifu. "Ik zie dit bedrijf als mijn baby, maar nu is het voor driekwart kapotgemaakt." Hij schat de schade op zo'n 7 miljoen euro.
Twee doden
Twee van de overvallers zijn tijdens de aanval omgekomen. De 560 personeelsleden zijn ongedeerd. "Ik heb tegen ze verteld dat iedereen snel weg moest gaan. Hoe die overvallers zijn omgekomen weet ik niet precies."
Seifu is gefrustreerd over het feit dat de Ethiopische overheid het bedrijf niet kon verdedigen. "Uiteindelijk kwamen er drie auto's van het leger, met militairen. Maar dat was te laat en te weinig om ons te beschermen."
Investeringen
Hij is nu onderweg naar de Nederlandse ambassade in Ethiopië voor overleg over hoe Nederlandse bedrijven in het land zich kunnen verdedigen. "Als het zo doorgaat met het geweld, kunnen we niet blijven met deze bedrijven. De overheid moet zijn ogen openen, en bekijken hoe we buitenlandse investeringen in het land houden. Ze leveren nu onvoldoende bescherming."
Jetten in debat: wij worstelen met avondklok
In het Kamerdebat over de avondklok spreekt D66 zich niet langer expliciet tegen de avondklok uit.
Opnieuw groot medicijntekort, 'Nederland vaak achteraan'
Apothekersorganisatie KNMP telde vorig jaar een tekort aan 1480 medicijnen. Patiënten kunnen klachten krijgen als ze een medicijn krijgen van een ander merk dan ze gewend zijn.
- live
Debat over avondklok en andere coronamaatregelen
Een dag later dan gepland begint vanochtend het coronadebat in de Tweede Kamer. Het belangrijkste punt is of er gaat worden ingestemd met de voorgenomen avondklok, zoals voorgesteld door demissionair premier Rutte en minister De Jonge.