ANP
NOS Nieuws

'Politiek is doof en blind voor vuurwerkellende'

Steeds meer organisaties willen een verbod op consumentenvuurwerk. Verschillende artsen- en patiëntenorganisaties en ook GroenLinks hebben hun handtekening onder een online manifest gezet. In totaal steunen nu 18 organisaties het manifest, vorig jaar was dat nog de helft. "Ik denk dat die toename komt doordat politiek Den Haag doof en blind is voor de ellende die vuurwerk veroorzaakt", zegt oogarts en initiatiefnemer Tjeerd de Faber.

Het manifest moet de discussie over het vuurwerkgebruik in Nederland onder de aandacht van de politiek brengen. Volgens de initiatiefnemers kan vuurwerk het beste door professionals worden afgestoken en moet het afsteken van vuurwerk door consumenten stoppen.

Faber ziet ieder jaar veel slachtoffers van consumentenvuurwerk. "Ondanks het halveren van de tijd dat men vuurwerk mag afsteken, hebben wij oogartsen vorig jaar maar een daling van slechts 14 procent gezien wat betreft oogletsels." Hij vindt dat niet voldoende. "Als je kijkt naar landen waar consumenten geen vuurwerk mogen afsteken, zie je dat soort letsel niet."

Oogletsel door vuurwerk bij jaarwisselingen

2010-20112011-20122012-20132013-20142014-2015
Aantal patiënten251217271245210
Aantal ogen307256331311268
Niet blijvend letsel190151227213171
Blijvend letsel1171051049897
Zichtverlies3659575531
Blind1621252010
Verwijderd798106

De meeste organisaties die het manifest steunen komen uit de medische wereld. Faber denkt dat het een kwestie van tijd is voor ook andere organisaties hun steun uitspreken. Hij denkt dan aan bijvoorbeeld buurtverenigingen en huisdierbezitters.

Volgens Faber is een manifest de enige manier waarop de discussie over consumentenvuurwerk op de agenda kan komen. "Het is een referendum in het klein om richting Den Haag onze boodschap duidelijk te maken."

Deel artikel:

Advertentie via Ster.nl