Van der Laan wint Zwarte Piet-zaak
Burgemeester van Amsterdam Eberhard van der Laan heeft terecht geen rekening gehouden met de belangen van de tegenstanders van Zwarte Piet bij het verlenen van een vergunning voor de Sinterklaasintocht van vorig jaar. Dat heeft de Raad van State bepaald. De raad vernietigde daarmee de eerdere uitspraak van de rechtbank Amsterdam.
“Een inhoudelijke beoordeling van de intocht door de burgemeester spoort niet met het Nederlands grondwettelijk stelsel.
Van der Laan is volgens de Raad van State alleen verantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid. Een ander oordeel zou volgens het hoogste rechtscollege betekenen dat de burgemeester vooraf zou moeten beoordelen of bijvoorbeeld een evenement of een betoging inhoudelijk toelaatbaar is. Dat is niet in overeenstemming met het Nederlandse grondwettelijk stelsel.
Ook is Van der Laan volgens de raad niet bevoegd om te bepalen of Zwarte Piet discriminerend is en dus in strijd is met het discriminatieverbod.
Eerder bepaalde de rechtbank in Amsterdam dat burgemeester Van der Laan de evenementenvergunning van 2013 opnieuw moest bekijken en meer aandacht had moeten besteden aan de belangen van de tegenstanders. De burgemeester was tegen die uitspraak in hoger beroep gegaan, net als de Stichting Pietengilde.
Orde en veiligheid
De vraag of de figuur van 'Zwarte Piet' in strijd is met grondrechten kan niet worden bepaald in een procedure tegen de burgemeester, vindt de raad. De tegenstanders moeten overleggen met de organisatie van de intocht en kunnen daarna eventueel naar de burgerrechter stappen.
- liveblog
Ziekenhuispersoneel krijgt Pfizer als Janssen langer wegvalt • Winkels 'furieus' over uitspraken Rutte
Het belangrijkste nieuws over het coronavirus uit binnen- en buitenland van vrijdag 16 april.
Chinese economie groeit met recordsnelheid na coronacrisis
De groei van 18,3 procent is nog nooit eerder geregistreerd. Toch valt dat cijfer analisten tegen.
Historisch weinig huizen te koop, prijzen stijgen door
Sinds 1995 stonden er niet zo weinig huizen te koop als in het eerste kwartaal van 2021.