Meer NOS op 3
14:01 Lekker dagje strand vandaag. Of toch niet?
12:18 Goedemorgen Londen: luchtalarm
11:45 Aanvoerder Lazio gearresteerd in gokschandaal
11:11 NOS.nl: Extra treinen voor strandgangers
11:04 'Achterdeurtjes' ontdekt in Chinese chips
09:44 Zeker 30 doden bij aanval op Syrische stad Hama
Archief
Bekijk ook...
Meest bekeken video's vandaag
-
1
Nederlander traint in geheim Azerbeidzjaanse oppositie
Hij is Azerbeidzjan binnengekomen op een toeristenvisum voor het Songfestival, maar komt voor iets...
»
-
2
Je geld verdienen met filmpjes op YouTube
Geld verdienen met de filmpjes die je op YouTube zet. In Nederland lukt dat een paar honderd...
»
-
3
China wil meer meisjes
China gaat meer doen om de scheve verhouding tussen de seksen in balans te krijgen. De regering zal...
»
Commissie: bewakers op schepen mogen
donderdag 1 sep 2011Het ministerie van Defensie moet meer doen om schepen tegen piraten te beschermen. Dat schrijft de adviescommissie De Wijkerslooth. Die commissie vindt dat Defensie tijdelijk extra personeel moet inhuren. De reders moeten die bescherming betalen.
Varen mét Nederlandse vlag maar zónder bewaking
Je gaat richting gevaarlijke wateren vol met piraten en neemt mee? In ieder geval genoeg spierballen en als het even kan een gewapende militie. Op Belgische schepen mogen binnenkort in ieder geval gewapende privémilities mee. Tenminste, als het aan de Belgische minister van Economie, Johan Vande Lanotte, ligt.
Dit laat Nederland als een van de weinige landen over waar dit níet mag. De Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) pleit al lange tijd voor gewapende escort van koopvaardijschepen onder Nederlandse vlag, maar voorlopig houdt de regering de boot af.
Geweldsmonopolie
Die wil namelijk graag het 'geweldsmonopolie' houden en zo de particuliere beveiliging controleren. Bij ongeveer de helft van de schepen die in de Indische Oceaan varen worden op verzoek wel militairen meegestuurd, maar die vallen onder het volledige gezag van Defensie. Op jaarbasis varen er gemiddeld zo'n 250 Nederlandse koopvaardijschepen in het door piraten geteisterde gebied.
En wij?
De KVNR kijkt met leden ogen naar de ontwikkelingen van haar zuiderburen. "Als wij straks het enige overgebleven land zijn dat zonder gewapende beveiliging vaart, maakt dat onze vlag een makkelijker doelwit", zegt voorzitter Tineke Netelenbos. Dit is ook wat de Peter Vierstraete, voorzitter van de Belgische reders onderschrijft: "We zien dat schepen met 'private armed guards' aan boord niet meer worden aangevallen door piraten", zegt hij tegen De Tijd. "De piraten weten perfect welke vlaggen wapens aan boord toestaan."
Behalve België varen ook Noorwegen, Denemarken, Luxemburg, Spanje, Italië, Cyprus en Malta al met particuliere beveiligers. "In Nederland moeten reders creatief zijn. Onder een andere vlag varen of met andere schepen opvaren", aldus Netelenbos. "Voor ons is de situatie al lange tijd onhoudbaar."
Door: Dorien
Deel dit artikel