Medicijntekort acute leukemie

Medicijnen tegen acute leukemie beginnen op te raken

  • DUUR: 01 MIN 32 SEC
  • 443 KEER BEKEKEN
Sluit video
dinsdag 17 mei 2011

Kleine markt en weinig te verdienen: tekort aan medicijnen leukemie

LeukemiecellenLeukemiecellenWikimedia Commons

Er is wereldwijd een tekort aan cytarabine, een medicijn dat cruciaal is voor de behandeling van acute leukemie. Sinds januari zijn er problemen met de productie van het medicijn, waarvoor geen alternatief is. In Nederland krijgen jaarlijks 600 mensen acute leukemie, een ziekte die in een paar dagen levensbedreigend kan zijn. Er zijn in Nederland nog geen behandelingen uitgesteld vanwege het tekort aan medicijnen.

Hoe kan het gebeuren, dat er binnen een paar maanden zo'n tekort is aan een belangrijk medicijn? Belangrijk aspect is de schaarste op de markt voor leukemie-medicijnen. Dat heeft ermee te maken dat die markt relatief klein is. Acute leukemie is een ziekte die niet op heel grote schaal voorkomt, waardoor er relatief weinig medicijnen nodig zijn. Daarnaast zijn die medicijnen goedkoop, omdat er geen patent op zit. Er is dus weinig vraag en de producent verdient niet zo heel veel aan de medicijnen. Twee redenen dat de markt voor cytarabine klein is. En voor een kleine markt, lopen producenten niet zo hard.

Er zijn wereldwijd twee grote producenten van cytarabine, waarvan één leveringsproblemen heeft. Wat die precies zijn, willen ze niet zeggen. Het zou te maken kunnen hebben met de levering van grondstoffen voor de medicijnen, die vaak uit India komen. Maar er wordt ook gefluisterd over geheime afspraken tussen de twee: twee grote spelers die vrijwel alleen dit medicijn produceren, kunnen samen veel macht hebben.

Deel dit artikel
Onderwerpen: