Discussie Gazprom-toren nadert ontknoping

Door correspondent Kysia Hekster

Het stadsbeeld van Sint Petersburg zal een ingrijpende verandering ondergaan, als de bouwplannen doorgaan voor het hoofdkantoor van Gazprom, het Russische staatsgasbedrijf.
Het nieuwe gebouw moet maar liefst 403 meter hoog worden. 

De afgelopen weken laaide de discussie over de wolkenkrabber hoog op. Hoewel een meerderheid van de inwoners tegen is, keurde de stad de plannen al goed. Uiteindelijk beslist Moskou en morgen buigt de Doema, de Russische Tweede Kamer, zich voor het eerst over de plannen.

Skyline
Het debat lijkt in eerste instantie te gaan over de schoonheid van de stad, die in de achttiende eeuw werd gebouwd door Tsaar Peter de Grote naar voorbeeld van Amsterdam. De skyline staat op de werelderfgoedlijst van Unesco. Die dreigt Sint Petersburg uit de lijst te schrappen als het gebouw er komt.

De discussie krijgt steeds meer een politieke lading. Zo heeft de Russische minister van Cultuur zich tegen de bouw uitgesproken en onlangs zond de staatstelevisie prime time een zeer kritische reportage uit.

Gezien de staatscontrole op de televisie moet het Kremlin op de hoogte zijn geweest van de reportage. Mogelijk zijn premier Poetin en/of president Medvedev -beiden afkomstig uit Sint Petersburg-  tegen de bouw. Het kan ook een poging zijn om het publiek te laten geloven dat het Kremlin tegen de bouw is, om die vervolgens achter de schermen gewoon goed te keuren.

Winterpaleis
Voor die laatste mogelijkheid pleit het feit dat Gazprom wordt gezien als een verlengstuk van het Kremlin. Het bedrijf is staat bekend als een staat binnen een staat en is één van de grootste ondernemingen ter wereld met meer dan 400.000 werknemers. President Medvedev was jarenlang bestuursvoorzitter. Het is moeilijk voorstelbaar dat het Kremlin en het machtige Gazprom buigen voor de kritiek van Unesco en de inwoners van Sint Petersburg.

De architect van de toren, Philip Nikandrov, vindt alle ophef overdreven. "Het is niet goed of het deugt niet", zegt hij in zijn hypermoderne kantoor in een oud pand in de binnenstad van Sint Petersburg. "Mensen die zeggen dat wij de skyline van de stad verpesten, overdrijven. De toren komt vijf kilometer uit het centrum te staan en is niet zichtbaar op historische plaatsen."

Antonina Jelisejeva van actiegroep 'Levende Stad' noemt dat een "grove leugen". Volgens haar berekeningen is de toren, die de hoogste wolkenkrabber van Europa moet worden, straks zelfs zichtbaar vanaf het plein voor het Winterpaleis. "Rusland is zo'n enorm land, waarom moet dat gevaarte uitgerekend hier gebouwd worden?". 

De beslissing over de toren in Sint Petersburg valt waarschijnlijk in het voorjaar.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Discussie om Gazprom-toren

Het stadsbeeld van Sint Petersburg zal een ingrijpende verandering ondergaan, als de bouwplannen doorgaan voor het hoofdkantoor van... Gazprom, het Russische staatsgasbedrijf. Het nieuwe gebouw moet maar liefst 403 meter hoog worden.

Video en Audio

Meer video en audio