Door Jikke Zijlstra en Olof van Joolen
In de meeste Vogelaarwijken is nog maar een klein deel van de plannen afgerond. En het zal nog minstens vijf tot tien jaar duren voordat alle plannen zijn gerealiseerd. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS onder (24) woningcorporaties en (12) wethouders die sinds anderhalf jaar actief zijn in de 40 Vogelaarwijken.
De 40 wijken bevinden zich onder andere in de vier grote steden en Maastricht, Alkmaar, Leeuwarden, Groningen en Deventer.
Driekwart van de ondervraagde corporaties hebben maximaal een kwart van de plannen in de Vogelaarwijken uitgevoerd. Vier corporaties hebben de helft tot driekwart van de projecten uitgevoerd.
Ruim de helft van de wethouders en eenderde van de corporaties zegt dat de economische crisis invloed heeft op de uitvoering van de plannen in de Vogelaarwijken.
Vooral de bouw en verkoop van koopwoningen is lastig en loopt vertraging op. Investeerders trekken zich terug. Renovatieprojecten worden uitgesteld of over meer jaren dan gepland uitgespreid.
Sommige corporaties hebben meer moeite om plannen gefinancierd te krijgen. "Het is harder werken om doelen te halen."
Vogelaargelden
Nog bijna geen enkele woningcorporatie heeft geld gekregen voor de 'krachtwijken'. Voor de meeste corporaties is dit geen reden om te stoppen met investeringen in deze wijken, mits het geld spoedig wordt overgemaakt. Als dat niet gebeurt, stoppen minstens vijf corporaties met hun activiteiten.
De Vogelaargelden - die worden opgehoest door alle corporaties in Nederland - zijn nog niet uitbetaald, omdat eurocommissaris Kroes aanvankelijk oordeelde dat het om een vorm van onrechtmatige staatssteun gaat.
Minister Van der Laan (Wijken) liet begin oktober weten dat Kroes akkoord is met de Vogelaargelden. De minister wacht nu nog op een schriftelijke bevestiging van dit besluit uit Brussel. Daarna kan het Centraal Fonds Volkshuisvesting het geld uitbetalen aan de corporaties. Volgens een woordvoerder van de minister gaat dit zo snel mogelijk gebeuren.
Uiteenlopend
Corporatiebestuurders en wethouders denken erg uiteenlopend over de Vogelaarwijk-aanpak. Veel zijn positief: "Na een moeizame start, werpt de aanpak nu zijn vruchten af." Er is meer aandacht voor de problemen en participatie van bewoners (onder andere in de vorm van 'achter-de-voordeur-projecten'), wijken 'bloeien op', de samenwerking tussen gemeente, corporaties, bewoners en andere organisaties loopt goed.
Maar er is ook kritiek: de bestempeling tot krachtwijk werkt stigmatiserend. Er gaat oneigenlijk veel aandacht naar de 40 wijken uit "waardoor de rest wordt vergeten".
De aanpak vergt heel veel tijd. Het "heen en weer geschuif van geld tussen corporaties" is een grote administratieve rompslomp. En door de Vogelaarwijkaanpak "lijkt het ten onrechte alsof corporaties niets deden om de negatieve spiraal in deze wijken te keren".
Ingewikkelde problemen
Volgens minister van der Laan is het wegwerken van de achterstanden in de wijken een zaak van lange adem vanwege de vaak ingewikkelde problemen. Daarom gaat het kabinet ervan uit dat er acht tot tien jaar voor nodig is om alle plannen uit te voeren.
Verder laat hij weten minister te zijn voor alle wijken waar de leefbaarheid beneden peil is, en dus niet alleen voor de Vogelaarwijken. Voor de andere wijken is er ook extra geld, aldus de minister.

»
»
»