Onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam en van de Universiteit van Utrecht hebben twee zoekmachines ontwikkeld om makkelijker op internet onderwerpen te kunnen vinden.
De ene zoekmachine gaat uit van tekst waarbij de werking van de hersenen centraal staat. Onnodige bijzaken worden gefilterd en er wordt beter antwoord gegeven op de kern van een vraag dan de huidige zoekstructuren, zeggen de Utrechtse onderzoekers.
Het systeem maakt, net zoals de hersenen, zelf associaties in teksten en levert volgens hen meer en betere zoekresultaten op. Het Utrechtse zoeksysteem is ontwikkeld voor tekstwetenschap en wordt binnenkort gebruikt op de faculteit Geesteswetenschappen. De onderzoekers willen de zoekmachine in de nabije toekomst ook geschikt maken voor alledaags gebruik.
Beeldherkenning
Hun collega's van de Universiteit van Amsterdam zijn bij hun opzet alleen uitgegaan van beeld. Door een zoekterm in te toetsen, wordt op internet selectiever en informatiever dan de gewone zoekmachines naar de gevraagde beeldinformatie gezocht.
Volgens onderzoeker Theo Gevers maakt het systeem gebruik van geavanceerde beeldherkenning. Het weet wat er precies gezocht wordt en kan daardoor snel de gevraagde foto's of video's vinden.
Ook dit systeem filtert alle bijzaken eruit. Dat scheelt volgens Gevers veel tijd. Het zal volgens hem ook nog wel enige tijd duren, voordat deze video en foto-zoekmachine voor iedereen beschikbaar is.
Deel deze pagina