Gynaecoloog: eerder ingrijpen bij bevallingen

Nederlandse verloskundigen en gynaecologen moeten bij een bevalling eerder ingrijpen. Want door niet tijdig ingrijpen sterven er onnodig baby's. Dat zegt Gerard Visser, gynaecoloog en hoogleraar verloskunde van het UMC Utrecht. Nederland is een van de landen met de hoogste babysterfte van Europa. "We vertrouwen er hier te veel op dat de natuur het wel oplost. We zijn te conservatief", zegt de gynaecoloog in een interview met de Volkskrant. Volgens Visser moet er agressiever worden ingegrepen.

Kunstmatige opwekking
Een normale zwangerschap duurt 38 tot 39 weken. Als de baby dan nog niet geboren is, wordt tot de 42ste week gewacht voor de bevalling kunstmatig wordt opgewekt. Visser pleit ervoor dat al bij 41 weken te doen omdat onderzoek aantoont dat aan het einde van de zwangerschap het aantal baby's dat in de baarmoeder sterft toeneemt. "Als iemand bij 41 weken niet bevallen is, en je wacht nog een week, dan sterven er per 1.000 bevallingen een tot twee kinderen meer.  Volgens Angela Verbeeten van de vereniging van verloskundigen (KNOV) stijgt de kans op complicaties inderdaad licht als je afwacht, maar als je de bevalling inleidt ontstaan er juist meer complicaties. Ook hoogleraar Eerstelijns Verloskunde Simone Buitendijk kan zich niet helemaal vinden in de plannen van Gerard Visser. "Dat er na 41 weken meer baby's doodgaan betekent niet vanzelfsprekend dat ze in leven blijven als de bevalling wordt opgewekt".

Aanbevelingen
Een stuurgroep onder leiding van het ministerie van Volksgezondheid komt eind dit jaar met aanbevelingen om sterfte onder baby's te verminderen.

Deel deze pagina

Nieuws

Audio Gerelateerde audio

  • Gynaecoloog en hoogleraar over babysterfte Nederlandse verloskundigen en gynaecologen moeten bij een bevalling eerder ingrijpen. Want door niet tijdig ingrijpen sterven er... onnodig baby's. Dat zegt Gerard Visser, gynaecoloog en hoogleraar verloskunde van het UMC Utrecht.

Video en Audio

Meer video en audio