EU-klimaatakkoord voor Kopenhagen

Minister Jacqueline Cramer (Milieu) en haar collega's uit andere EU-landen beloven dat de EU 80 tot 95 procent minder CO2 zal uitstoten in 2050 dan in 1990. Ze willen bovendien dat vliegtuigen en schepen wereldwijd gaan meedoen met de beperking van CO2. De luchtvaart moet tien procent minder gaan uitstoten, de scheepvaart zelfs twintig procent minder. De ministers hebben dat woensdag bij EU-beraad afgesproken als hun inzet voor de VN-top over klimaat half december in Kopenhagen. Het resultaat is "voor de poorten van de hel weggesleept", zei minister Cramer na afloop. "Als dat niet was gelukt, had ik mezelf niet in de spiegel durven aankijken. Gelukkig hebben we als milieuministers knopen doorgehakt."  Bij de VN-klimaattop in de Deense hoofdstad Kopenhagen proberen 190 landen nieuwe afspraken te maken over het klimaat na 2012, als het zogeheten Kyoto-protocol afloopt. De onderhandelingen lopen echter nogal stroef op veel punten. Het lukte de milieuministers overigens niet een oplossing te vinden voor de CO2-rechten die overblijven als het Kyoto-protocol afloopt. Vooral Oekraïne en Rusland hebben daar nog zo veel van, dat zij zonder moeite nog lange tijd niets aan het milieu zouden hoeven te doen.  De overeenstemming van de Europese Unie wil niet zeggen dat de top in Kopenhagen zal slagen. Belangrijke spelers als de VS, China, India, Rusland en Brazilië zijn nog lang niet zo ver dat zij zich willen binden aan afspraken over het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen. Het zijn juist die landen die de doorslag gaan geven in Kopenhagen.

Financiën
Overigens bereikten de Europese ministers van Financiën dinsdag geen akkoord over de klimaathulp aan arme landen. De meeste landen willen zo ver voor Kopenhagen nog geen bedrag noemen waarmee ze ontwikkelingslanden willen overhalen om mee te doen met de CO2-beperking. Volgens berekeningen is honderd miljard dollar nodig. De Europese Unie heeft vijftien miljard beloofd, maar de ministers konden het niet eens worden over de Europese verdeling van dat bedrag. Minister Wouter Bos van Financiën stelde dat een akkoord in Kopenhagen wel aan een zijden draadje komt te hangen als de rijke landen niet over de brug komen met extra geld. De arme landen eisen geld van de rijke landen om de gevolgen van de klimaatverandering op te vangen.  EU-commissaris Stavros Dimas (Milieu) meent dat het dringend nodig is dat de ministers van de EU-landen snel meer onderhandelen op politiek niveau, omdat er nog weinig tijd is tot de klimaattop
begint. "Een internationaal akkoord bereiken is een geweldige politieke uitdaging, maar we zijn nog op het goede spoor." De EU-commissaris herhaalde dat de Europese Unie een leidende rol  moet spelen bij het klimaatoverleg. "Onze burgers willen dat, evenals onze partners in de rest van de wereld."

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio