De Afghaanse president Karzai lijkt toch bereid een tweede ronde van de presidentsverkiezingen te houden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Clinton heeft gezegd dat de zaak zich 'in de goede richting' ontwikkelt.
Gisteren bepaalde een klachtencommissie dat er in de eerste ronde massaal is gefraudeerd. De commissie heeft één op de vier uitgebrachte stemmen ongeldig verklaard. Zonder die stemmen zakt Karzai onder de grens van 50 procent die nodig is om direct gekozen te worden.
Karzai heeft tegenover de Verenigde Naties laten weten dat hij de Afghaanse grondwet respecteert. Waarnemers gaan ervan uit dat hij vandaag aankondigt dat hij een tweede ronde accepteert.
In een tweede ronde moet Karzai het opnemen tegen de nummer twee bij de verkiezingen: Abdullah. Die heeft al gezegd graag te zullen meedoen aan een tweede ronde. Abdullah kreeg vorige maand 28 procent van de stemmen.
Deze vertraging heeft ook gevolgen voor de NAVO-missie in Afghanistan. Washington twijfelt al een tijdje over de Afghanistan-strategie. De NAVO-bevelhebbers vragen om meer militairen, maar Obama is er nog niet uit of er al versterking moet komen nu volstrekt onduidelijk is wie het land bestuurt en met wie de NAVO kan overleggen.
De VS denkt dat een regering van nationale eenheid nog het makkelijkst is te bereiken en prefereert dat ook vanwege de risico's en de kosten van een tweede verkiezingsronde.
Deel deze pagina