Antwoorden op uw DSB-vragen

Door Peter van den Meerschaut, verslaggever economie

Op onze weblogs komen veel vragen naar aanleiding van het faillissement van de DSB Bank. Op deze vragen zullen we proberen een antwoord te geven dan wel aan te geven waar een antwoord gevonden kan worden.

Betaalrekening
Voor DSB klanten die snel geld nodig hebben, voor bijvoorbeeld de dagelijkse boodschappen, stellen de curatoren maximaal 3000 euro per klant beschikbaar als voorschot. Dan moeten die rekeninghouders uiteraard wel over een positief saldo bij de DSB Bank beschikken. Dat geldt dus vooral voor spaarders die nog geld op DSB rekeningen hebben staan. (Voormalige) DSB klanten die een nieuwe betaalrekening bij een andere bank hebben geopend, kunnen dat geld op hun nieuwe rekening laten bijschrijven.

De curatoren van DSB hebben maandag laten weten dat woensdag 21 oktober op de site van DSB tekst en uitleg komt te staan over hoe klanten aan hun voorschot kunnen komen.

Automatische incasso's worden al sinds 12 oktober (dag dat DSB onder de noodregeling viel) niet meer uitgevoerd. Als een nieuwe betaalrekening is geopend bij een andere bank én er is gebruikgemaakt van de overstapservice van banken, dan worden alle automatische incasso's overgenomen door de nieuwe rekening.

Mensen die door het faillissement van DSB in acute geldnood zitten, kunnen aankloppen bij de gemeente. Die is bereid om in uiterste gevallen (als er geen hulp van familie of vrienden is) via de bijstandswet noodhulp te bieden, zo heeft staatssecretaris Klijnsma laten weten.

Hypotheken
Klanten met een hypotheek bij DSB zijn verplicht rente, aflossing en premies te blijven betalen. De curatoren zullen hen schriftelijk op de hoogte brengen hoe ze dat geld moeten overmaken naar DSB. Dat geld ook voor klanten met andere leningen van DSB. De betaalverplichting blijft bestaan. Woensdag 21 oktober zullen de curatoren op de website van DSB informatie geven hoe geld overgemaakt moet worden voor rente-, aflossing en premiebetalingen.

In de regel wordt voor klanten met een spaartegoed en een (hypotheek)lening onder het depositogarantiestelsel een verevening toegepast. Dat houdt in dat (spaar)tegoeden worden weggestreept tegen (hypotheek)schulden. Het bedrag aan (spaar)tegoed dat overblijft na de verevening komt in aanmerking voor de depositogarantieregeling.

Klanten met een positief saldo tot 100.000 euro krijgen dat geld dan via De Nederlandsche Bank terug. DNB stuurt midden november klanten een brief met daarin tekst en uitleg hoe ze dat geld kunnen ontvangen. DNB heeft laten weten voor de Kerst het geld op de rekening te storten.

Koopsompolissen
Kapitaalverzekeringen zoals koopsompolissen vallen niet onder de depositogarantiestelsel. Het gaat in dit geval om verzekeringen die via DSB zijn afgesloten, maar waarbij de inleg bij een verzekeraar is ondergebracht. Klanten met zo'n verzekering blijven premieplichtig zolang het contract loopt.

De curatoren zullen proberen de totale portefeuille van kapitaalverzekeringen en koopsompolissen te verkopen. De nieuwe eigenaar van de polissen neemt in principe dan alle voorwaarden waaronder de koopsompolissen en andere kapitaalverzekeringen zijn afgesloten onverkort over.

Schikking gedupeerden
De curatoren hebben aangegeven met alle betrokkenen in overleg te willen. Dat geldt voor de gedupeerden in de Stichting Steunfonds Hypotheekleed als ook voor DSB klanten die in andere zaken schikkingen hebben getroffen of vorderingen op DSB hebben openstaan. Voor alle schuldeisers geldt dat ze een claim kunnen indienen bij de curatoren van DSB. Zij zullen die claims verder afhandelen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio