De tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Afghanistan wordt gehouden op 7 november. Dat heeft de kiescommissie in Kabul bekendgemaakt.
Gisteren liet de Electorale Klachtencommissie (ECC) die de verkiezingsuitslag van 20 augustus onderzocht, al weten dat er op grote schaal is gefraudeerd. Daardoor zakte het percentage van de stemmen voor president Karzai onder de vijftig procent. Een tweede ronde is daarom noodzakelijk geworden.
De ECC onderzocht een groot aantal klachten. Gisteren gaf het een uitgebreid verslag van de steekproeven van de uitslagen van een groot aantal verdachte stembureaus. De uitslag van in totaal 210 stembureaus is ongeldig verklaard.
De klachtencommissie die werd gesteund door de VN, gaf zelf geen advies over een tweede ronde. Maar de kiescommissie heeft geconcludeerd dat een nieuwe stembusgang noodzakelijk is.
Legaal en grondwettelijk
Karzai noemde in een reactie een tweede ronde "legaal en grondwettelijk" en een "stap op weg naar democratie". Eerder leek het erop dat Karzai weinig voelde voor een nieuwe stembusgang, omdat hij volgens eerdere resultaten zeker was van de overwinning. Maar op de uitslag kwam in de weken na de verkiezingen veel kritiek, onder anderen van Karzai's rivaal, oud-minister Abdullah Abdullah, en uit het buitenland, onder meer van de VS.
De afgelopen dagen werd de druk op Karzai opgevoerd om een nieuwe ronde te accepteren, onder meer door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Kouchner en de Amerikaanse senator John Kerry, die zelfs naar Kabul afreisde.
Volgens de officiële uitslag greep Karzai overigens maar net naast het presidentschap. Hij kwam uit op 49,67 procent, terwijl vijftig procent nodig was voor de zege.
Abdullah Abdullah zei dat hij bereid was om het in de tweede ronde weer op te nemen tegen Karzai. Èen woordvoerder zei dat zowel Karzai als Abdullah had gepleit voor een snelle tweede ronde.

video
video