Het wordt dringen voor leerlingen in het mbo om een stageplek te bemachtigen. Onder invloed van de economische crisis staat het aanbod van leerbanen sterk onder druk.
Dit jaar neemt het aantal plaatsen met ruim vijftien procent af. Tegelijk zijn er, ook als gevolg van de crisis, meer scholieren die als stagiair aan de slag willen. Om de snel krimpende arbeidsmarkt te mijden, kiezen veel mbo'ers ervoor om langer in een opleiding te blijven.
Leerlingen in het mbo brengen de helft van hun opleidingstijd in een leerbedrijf door. "Zonder stage kunnen ze hun opleiding niet afmaken", zegt directeur Ben Rijgersberg van Colo, de branche-organisatie van kenniscentra.
Verdringing
Ook de invoering de vakcolleges en allerlei experimenten om het onderwijs meer praktijkgericht te maken, vergroot de druk op de stagemarkt.
Afgelopen jaar zijn dankzij het actieplan Jeugdwerkloosheid van het kabinet de meeste gegadigden nog aan een plek geholpen. Ook de bedrijfstakken hebben hun best gedaan om zoveel mogelijk leerlingen te plaatsen.
Kabinet en werkgevers moeten hun inspanningen volgens Rijgersberg voortzetten, omdat er anders een tekort ontstaat. "Je ziet nu ook een verdringing doordat behalve mbo'ers ook vmbo'ers en hbo'ers stageplaatsen zoeken."
Delen
Colo vreest dat jongeren die zwak staan op de arbeidsmarkt hier in het bijzonder het slachtoffer van worden. "Bedrijven zoeken het hoogst beschikbare niveau. Juist de leerlingen voor wie werkend leren de grootste kans biedt op een diploma, lopen het grootste risico uit de boot te vallen."
Lara Rense in gesprek met Ben Rijgersberg:
Een deel van de oplossing is naar de mening van Rijgersberg dat twee jongeren één stageplaats delen, doordat ieder bijvoorbeeld twee in plaats van vier dagen in het leerbedrijf is.
Een tekort aan leerbanen dreigt vooral in de bouw en transportsector, doordat daar veel bedrijven zijn gestopt of afgeslankt. Branches als de techniek en de voedingsindustrie hebben nog een overschot aan leerplaatsen, ook al zien die hun voorraad opdrogen.
Om vraag en aanbod beter bij elkaar te brengen, worden de zoekfuncties op de stage-site van Colo maandag fors uitgebreid.

»
»
»