Hulpverlening Sumatra langzaam op gang

De Indonesische autoriteiten schatten dat er nog zo'n drieduizend mensen onder het puin van de aardbeving op Sumatra liggen. Het officiële dodental staat op 1100, maar dat gaat zeker verder oplopen.

Het zwaarst getroffen is de havenstad Padang. De hulpverlening komt daar inmiddels langzaam op gang, maar het is moeilijk om zwaar materieel in de getroffen gebieden te krijgen.

Nederland geeft een half miljoen euro noodhulp aan de slachtoffers van de aardbeving op Sumatra. Het geld gaat naar het Indonesische Rode Kruis, heeft minister Koenders bekendgemaakt. Luchtvaartmaatschappij KLM stuurt een vrachtvliegtuig met hulpgoederen naar Indonesië.

Benzine
"Het is een behoorlijke chaos op straat, al is het wel wat rustiger geworden", zegt de Nederlandse Ellen Peijnenburg, lerares Engels op een privéschool in Padang.

"Er staan wachtrijen van vier uur bij de tankstations, omdat men bang is dat de benzine opraakt."

"Mensen zitten gedesillusioneerd voor hun huis af te wachten, er is namelijk totaal geen contact met de buitenwereld."

Steen voor steen
Veel wegen zijn door aardverschuivingen en hevige buien onbegaanbaar geworden. Hulpverleners moeten vaak met blote handen in het puin graven. 

"Steen voor steen worden de ingestorten gebouwen uitgeruimd. Er zijn geen bulldozers en er is een tekort aan materiaal", zegt Peijnenburg, die niet weet of ze nog wel een baan heeft, aangezien ook haar school is ingestort.

Volgens correspondent Michel Maas komt de hulpverlening inmiddels langzaam op gang. "Er zijn ineens veel meer militairen en bulldozers verschenen. Die zijn begonnen met het opruimen van het puin en het voorzichtig uitgraven van slachtoffers".

Ook zijn er inmidddels enkele buitenlandse reddingswerkers gearriveerd.

Indonesië leek niet voorbereid te zijn op de ramp. "Kort na de aardbeving deed iedereen maar wat, nu pas begint er gecoördinerende hulp te komen."

De aardbeving van twee dagen geleden had een kracht van 7,6 op de Schaal van Richter.

Deel deze pagina

Nieuws

Audio Gerelateerde audio

  • Michel Maas over noodhulp in Padang De chaos in Padang in het westen van Sumatra is nog altijd groot, na de aardschokken Overal puin, overal reddingswerkers die zoeken... naar overlevenden. Correspondent Michel Maas is ter plaatse.
  • Nederlandse Ellen Peijnenburg in Padang Ellen Peijnenburg geeft les in Padang, de Indonesische plaats op Sumatra die getroffen werd door een aardbeving.
  • KLM gaat hulpgoederen naar Sumatra brengen Een grootscheepse hulpactie voor Sumatra is nog niet gestart, maar het vervoer daar naartoe is al wel geregeld. De KLM zet een... Boeing 747-vrachttoestel in, dat in samenwerking met de Indonesiche maatschappij Garuda hulpgoederen naar Padang zal brengen. Mattijs van de Wiel in gesprek met KLM-president-directeur Peter Hartman.
  • Hoogleraar Schulte Nordholt over Sumatra Bij de aardbeving in Indonesië zijn volgens de VN meer dan 1100 doden gevallen. Vooral in de havenstad Padang zijn veel gebouwen... met de grond gelijk gemaakt, grote delen van de infrastructuur op West-Sumatra zijn verwoest. Aan de lijn Hoogleraar Geschiedenis Zuid-Oost-Azië aan de VU in Amsterdam Henk Schulte Nordholt.

Video en Audio

Meer video en audio