Duitsland slaat andere weg in

Het Duitse regeringsbeleid zal met de nieuwe regering van CDU en FDP ingrijpend veranderen. Verwacht wordt dat de christendemocratische CDU/CSU en de liberale FDP een neo-liberale koers gaan varen.

De nieuwe coalitiepartners zullen de komende tijd naar verwachting gaan bezuinigen en minder gul worden met staatssteun voor bedrijven die door de economische crisis in de problemen zijn gekomen. De FDP houdt al tijden een lijst bij met punten waarop bezuinigd kan worden, zoals op ontwikkelingshulp.

CDU en FDP hebben voor de verkiezingen onder meer gepleit voor belastingverlagingen, om zo de economie te stimuleren. De CDU houdt vast aan de beloofde belastingverlaging, maar wil daarvoor nog geen datum noemen.

FDP-leider Guido Westerwelle wilde het vanmiddag niet over een mogelijke belastingverlaging hebben. Wel zei hij "een eerlijk belastingstelsel" te willen. "Een eerlijker belastingstelsel is geen bedreiging voor de overheidsfinanciën, maar juist goed voor de staatskas", aldus Westerwelle, die daarmee wel op een verlaging speculeert.

De sociaaldemocratische SPD en de oppositiepartijen hebben de belastingplannen van CDU en FDP altijd bekritiseerd. Volgens hen is een belastingverlaging bij het huidige begrotingstekort niet haalbaar.

Met een coalitie van CDU en FDP lijkt de invoering van een wettelijk minimumloon van de baan. Beide partijen zeiden voor de verkiezingen ook de Duitse kerncentrales langer open te willen houden dan 2021. In dat jaar zou de laatste kerncentrale worden gesloten. Die Grünen hebben vandaag massaal protest aangekondigd als CDU en FDP dat besluit terugdraaien.

Formatie
Merkel en Westerwelle houden vandaag al een eerste gesprek over de coalitievorming. Hoewel beide partijen voor de verkiezingen hebben gezegd enkel en alleen met elkaar te willen regeren, is altijd in het midden gelaten hoe zo'n coalitie tot stand moet komen.

Nu de CDU bij de verkiezingen lichte verliezen heeft geleden (-1,4) en het op één na slechtste resultaat ooit behaalde, heeft de FDP een sterke onderhandelingspositie. Die partij scoorde met 14,6 procent hoger dan verwacht.

Nieuwe kabinet
Mede door de flinke winst van de FDP (+4,8) hebben CDU en FDP samen een stabiele meerderheid van 332 zetels, tegenover 290 zetels voor de oppositie. Voor 9 november, als Duitsland stilstaat bij de val van de Berlijnse Muur in 1989, wil Merkel haar nieuwe kabinet presenteren.

Vanochtend sijpelde al door dat de FDP vier ministers mag leveren. In het nieuwe kabinet wordt Westerwelle naar alle verwachting vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken. Wie de andere departementen (Onderwijs, Justitie en Milieu) gaan bezetten, is nog niet bekend.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Merkel gaat onderhandelen met FDP

De Duitse bondskanselier Angela Merkel gaat zoals verwacht onderhandelen met de liberale FDP. Dat maakte ze zojuist bekend op een... persconferentie. Bij de parlementsverkiezingen van gisteren haalde haar CDU genoeg stemmen om met de Liberale partij FDP een centrum-rechtse coalitie te vormen.

Audio Gerelateerde audio

  • Wouter Meijer: Lastige coalitie-onderhandelingen Welke kleur krijgt Duitsland? Zwart-geel, zwart-geel-rood, of toch nog een vleugje groen erdoor? Correspondent Wouter Meijer.

Video en Audio

Meer video en audio