Obama dringt aan op vredesonderhandelingen

Obama overziet de begroeting van Netanyahu en Abbas

De Amerikaanse president Barack Obama heeft vandaag bij zowel Israël als de Palestijnen aangedrongen om de onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten te hervatten.

Hij sprak vandaag zowel zijn Palestijnse ambtgenoot Mahmoud Abbas als de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in de marge van de VN-klimaattop in New York. Het is de eerste ontmoeting van Netanyahu met Abbas sinds Netanyahu in maart premier werd.

Obama zette de leiders onder druk om weer om de tafel te gaan zitten: "Simpel gezegd: de tijd om te praten over het beginnen van onderhandelingen is voorbij. We moeten door."

Bouwstop
Afgelopen vrijdag keerde de Amerikaanse onderhandelaar Mitchell nog met lege handen terug van een bezoek aan Israël. Het was zijn taak om Israël tot een bouwstop van nederzettingen op de Westoever over te halen, maar dat lukte hem niet. Volgende week krijgt Mitchell dus een herkansing.

Netanyahu wil wel instemmen met een bouwstop, maar wil ook enkele projecten die al zijn begonnen, afmaken. Abbas is daar pertinent op tegen.

Volgens Obama staat de groei van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever en in bezet Oost-Jeruzalem de vorming van een Palestijnse staat in de weg. Daarom is een bouwstop volgens hem noodzakelijk.

Impasse doorbreken
"Mijn boodschap aan de beide leiders is duidelijk: ondanks alle obstakels, alle geschiedenis, al het wantrouwen, moeten we een weg voorwaarts vinden. We moeten de impasse doorbreken die generaties Israëli's en Palestijnen in een oneindige spiraal van conflict en leed heeft gevangen."

Netanyahu zei achteraf bereid te zijn "zo snel mogelijk" de onderhandelingen te hervatten zonder voorwaarden. Ook Abbas zou daar volgens hem mee ingestemd hebben.

De speciale Amerikaanse gezant Mitchell zal de komende week weer gaan praten met Israëlische en Palestijnse onderhandelaars.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Abbas en Netanyahu schudden de hand

President Obama heeft in New York gesprekken gevoerd met de Israëlische premier Netanyahu en de Palestijnse president Abbas. Ze... waren met z'n allen in één ruimte, wat op zich al een prestatie is. Er werden zelfs handen geschud. En ze hebben gezegd dat ze de vredesonderhandelingen willen hervatten.

Video en Audio

Meer video en audio