Mag hij aanblijven of wordt het een afgang? José Manuel Barroso hoort vanmiddag of hij een tweede termijn krijgt als voorzitter van de Europese Commissie. Het is vooralsnog de belangrijkste baan in Brussel.
Vol overgave verdedigde Barroso gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg zijn plannen voor de komende vijf jaar. Maar het is de vraag of hij genoeg parlementariers heeft overtuigd.
Overijverig
De sociaaldemocraten, groenen en eurocritici gaan tegen hem stemmen, herhaalden ze gisteren in het debat. Ze vinden dat Barroso de afgelopen vijf jaar te weinig initiatief heeft getoond en dat hij zijn oren laat hangen naar de Europese regeringsleiders.
Pro-Barroso zijn de christen-democraten, de conservatieven en de liberalen. Die vinden het juist goed dat Barroso niet overijverig is geweest. Met hun steun kan Barroso rekenen op een krappe meerderheid.
Geheim
Toch is het spannend. Want de stemming is geheim en vooral de liberalen zijn verdeeld. D66, lid van de liberale groep, gaat bijvoorbeeld tegen Barroso stemmen, de VVD is voor.
Vanmiddag om 12 uur stemt het Europarlement. Pas dan weet Barroso of hij zijn baan na 1 november mag houden.
Tanden
Het Parlement heeft de afgelopen maanden zijn tanden laten zien. Barroso heeft moeten beloven dat er speciale Eurocommissarissen komen voor immigratie en grondrechten.
Ook moet hij met plannen komen voor een Europese financiele toezichthouder. De Portugees heeft ook beloofd dat hij voortaan voor een wekelijks vragenuurtje naar het Europees Parlment gaat.
Macht
In het verleden stemde het Europarlement altijd klakkeloos in met de kandidaat die de EU-regeringsleiders naar voren schoven. Vijf jaar geleden schoof het Europarlement de Italiaanse kandidaat-Eurocommissaris Buttiglione aan de kant. Sindsdien hebben de Europarlementariers de smaak te pakken en weten ze dat ze bij benoemingen pure macht in handen hebben.
Deel deze pagina

»
»
»