Bij de verkiezingen in Afghanistan zijn zeker 26 mensen omgekomen. Volgens de regering zijn 73 aanslagen gepleegd in vijftien provincies. De huidige president Karzai noemde de verkiezingen toch een succes, omdat zware aanslagen uitbleven. Opkomstcijfers zijn nog niet bekend. De stembureaus bleven een uur langer open om iedereen de kans te geven om zijn of haar stem uit te brengen. Geweldsincidenten waren er vooral in de provincies Kandahar en Helmand en in de hoofdstad Kabul. Nederlandse militairen hebben in Uruzgan geholpen met het vervoeren van stembiljetten. Minister Van Middelkoop zei dat hij over het algemeen positief is over het verloop. Ondanks de doden heerst er tevredenheid over de verkiezingen. De Taliban had aangekondigd met aanslagen de stembusgang te verstoren, maar die opzet is mislukt.
Tweede verkiezingen
Het waren de tweede presidentsverkiezingen in de geschiedenis van het land. De vorige waren in 2004. Toen werd de huidige president Karzai gekozen. Bij de verkiezingen van vandaag werd door 300.000 Afghaanse militairen toegezien op een veilig verloop. De buitenlandse troepen bleven op de achtergrond paraat. Zij zouden alleen ingrijpen als het Afghaanse leger de controle zou kwijtraken. Over de opkomst valt nog weinig te zeggen. Een verkiezingsofficial in Kandahar zei dat de opkomst veertig procent lager is dan bij de vorige verkiezingen. Ook in andere zuidelijke provincies, waar de Taliban dominant zijn, was de opkomst laag. Veel Afghanen waren bang voor aanslagen
Definitieve uitslag
De verwachting is dat de huidige president Karzai de verkiezingen zal winnen. Zijn belangrijkste rivaal is de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Abdullah Abdullah. Voorlopige uitslagen van de verkiezingen worden in het weekend verwacht. Een definitieve uitslag komt pas in september.

video
video
»
»
»