Nieuw blaaspijpje, grotere pakkans

Door Olof van Joolen

De politie voert een nieuw blaaspijpje in. Het apparaatje is afhankelijk van de buitentemperatuur drie tot tien keer zo snel als het bestaande apparaat en ook nauwkeuriger. Daardoor kan de politie twee keer zoveel mensen testen tijdens controles en beter vaststellen hoeveel alcohol iemand heeft gedronken. Weggebruikers hoeven ook minder lang en diep uit te ademen.

De politie werkte vandaag tijdens een alcoholcontrole in Hilversum voor het eerst officieel met de nieuwe apparatuur.

Het openbaar ministerie en de politie kunnen de nieuwe apparaten goed gebruiken want met name onder jongeren blijft alcohol en verkeer een probleem. Bijna één op de twintig jonge bestuurders liep vorig jaar tijdens controles tegen de lamp. Dit getal is nauwelijks lager dan in 2007. De groep zware drinkers die toch in de auto stapt met een slok op neemt zelfs toe. 1,4 procent van hen deed dit vorig jaar tegen 1,2 procent een jaar eerder.

Zorgen
In het algemeen is alcohol een afnemend probleem in het verkeer. Bij ervaren bestuurders is sprake van een daling: van 3,2% naar 2,9%. Binnen deze groep valt op dat het aandeel van degene die tussen de 0,2 en 0,8‰ blazen is afgenomen met 0,4% ten opzichte van het voorgaande jaar. Het percentage zware drinkers ligt al jarenlang op hetzelfde niveau.

"We maken ons over deze groep wel zorgen", zegt landelijk verkeersofficier van justitie Peter Muijen. "Zware drinkers zijn verantwoordelijk voor een onevenredig groot deel van de alcoholgerelateerde ongevallen.'' 

Voor deze categorie bereidt het ministerie van Verkeer en Waterstaat het alcoholslotprogramma voor. Daarnaast probeert justitie ze af te schrikken door consequent hoge straffen te eisen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Politie gebruikt nieuwe pijp bij alcoholcontrole

De politie gebruikt vanaf vandaag een nieuw type blaaspijpje bij alcoholcontroles.

Video en Audio

Meer video en audio