Het Antwerpse Museum voor Schone Kunsten heeft toch een echte Rembrandt in handen. Lange tijd werd er getwijfeld of het Portret van predikant Eleazar Swalmius wel van de hand van de meester kwam, maar nieuw onderzoek heeft aangetoond dat dat wel degelijk het geval is.
Rembrandt-kenner Ernst van de Wetering zal het schilderij opnemen in zijn gezaghebbende catalogus.
Ondanks dat het werk in 1886 door het museum werd gekocht als een echte Rembrand en het gesigneerd was met 'Rembrandt, 1637', werd er in de loop der tijd toch getwijfeld aan de echtheid. Het werk zou niet mooi genoeg zijn om door hem geschilderd te zijn. Lange tijd werd het in depot gehouden uit plaatsgebrek.
Maar toen het werk recentelijk werd ontdaan van een storende vernislaag, laaide de discussie over de echtheid weer op, omdat het nu eindelijk in alle glorie bekeken kon worden. Kleuren en nuances die verloren waren gegaan, kwamen nu weer boven.
Linnen gelijk
Bij nieuw onderzoek ontdekte Van der Wetering dat het linnen waarop geschilderd was, van dezelfde rol afkwam als andere werken van Rembrandt. Ook is de plamuurlaag op de door Rembrandt gebruikte wijze aangebracht.
Het portret is de tweede Rembrandt van Belgiƫ, het andere hangt in een museum in Brussel. Het Antwerpse doek zal tot 30 september te zien zijn in het museum.

»
»
»