Nederlander vergrijst, huisdier óók

Door verslaggever Jeroen Schutijser

De Nederlandse bevolking vergrijst, en de honden en katten óók. De gemiddelde leeftijd van de viervoeters in de Nederlandse huishoudens neemt namelijk toe. Oorzaken: betere voeding en meer gezondheidszorg.

Aan de dierenarts betaalde de huisdierbezitter - ondanks de crisis - vorig jaar gemiddeld 63,58 euro. Dat is vijf procent meer dan in 2005. Wat betreft de gezondheid van de huisdieren doen huisdier-eigenaren dus geen concessies wanneer het economisch minder goed gaat.

Het is de belangrijkste conclusie uit het tweejaarlijkse huisdieren-onderzoek van TNS Nipo.

Het bedrag dat gemiddeld aan dierenvoeding en andere benodigdheden voor de verzorging van huisdieren wordt besteed, is ten opzichte van 2003 met meer dan twee euro gestegen, maar is in vergelijking met twee jaar geleden stabiel gebleven. De huidige economische situatie zorgt er wellicht voor dat huisdiereigenaren meer op hun geld letten bij het kopen van dierenvoeding. Huismerk-diervoeding wordt nu vaker gekocht dan in 2007.

Meer speeltjes
Het aantal eenpersoons-huishoudens neemt toe in Nederland. Bij deze groep zien we dat ze minder vaak een huisdier hebben, maar het huisdier heeft het dan wel goed. Zo besteden eenpersoonshuishoudens meer aan diervoeding. Ook de bestedingen aan andere benodigdheden - zoals speeltjes, kluiven etc. -  zijn hoger bij de meer-persoonshuishoudens.

Ten opzichte van 2007 en 2005 is het aantal Nederlandse gezinnen dat huisdieren houdt niet veranderd: 54% heeft in 2009 een of meer huisdieren. Te weinig tijd is en blijft de belangrijkste reden om geen huisdier (meer) te nemen. Katten zijn de meest gehouden huisdieren, gevolgd door honden en aquariumvissen. In de afgelopen 10 jaar is het katten- en hondbezit onder huishoudens met huisdieren stabiel gebleven. Aquariumvissen zijn dit jaar in vergelijking met 2001 in bezit gedaald, terwijl het bezit van vijvervissen is toegenomen.

Het merendeel van de huishoudens met een hond, een konijn of een zang/siervogel bezit één huisdier van deze soort. Huishoudens hebben tegenwoordig vaker één kat en minder vaak twee katten ten opzichte van vorig jaar. Door de jaren heen is het aantal honden per huishouden zeer stabiel.

Leeftijd neemt toe
Zowel de gemiddelde leeftijd van honden als van katten in Nederlandse huishoudens is enigszins toegenomen ten opzichte van twee jaar geleden. Waarschijnlijk zorgt een betere voeding en gezondheidszorg voor een langere levensverwachting van honden en katten.

Best verkochte dierenvoedingen zijn: Whiskas, Albert Heijn (huismerk), Royal Canin en Felix. Het eigen (huis)merk laat een positief beeld zien:

- in 2009 is het eigen (huis) merk het meest verkochte merk fabrieksmatig geproduceerd dierenvoeding.
- in vergelijking met twee jaar geleden wordt het eigen (huis) merk vaker gekocht bij de aanschaf van dierenvoeding.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Huisdieren vergrijzen

Dieren gaan -net als mensen- op steeds latere leeftijd dood. Ook bij honden en katten is dus sprake van vergrijzing en dat levert... de nodige problemen op.

Audio Gerelateerde audio

  • Huisdieren vergrijzen De Nederlandse bevolking vergrijst, en onze huisdieren óók. En dus geven we steeds meer geld uit aan de dierenarts. Karin Wiegman... bijvoorbeeld; zij besteedt jaarlijks zo'n 1500 euro aan voeding en medische zorg voor haar vijf katten. Verslaggever Jeroen Schutijser ging bij haar langs.

Video en Audio

Meer video en audio