Radicale Iraanse geestelijken en studenten zijn vrijdag Opperste Leider ayatollah Ali Khamenei te hulp geschoten. Ze waarschuwden tegenstanders de positie van Khamenei niet te ondermijnen. Ook riepen zij president Mahmoud Ahmadinejad op diens beoogde vicepresident te laten vallen. De staatstelevisie meldde dat Khamenei de president schriftelijk heeft gemaand vicepresident Esfandiar Rahim Mashaie te ontslaan. Mashaie kwam vorig jaar in de problemen toen hij zei dat Iran bevriend is met iedereen, zelfs met het volk van Israël. Het islamitische regime in Teheran ziet Israël echter als aartsvijand. De benoeming van Mashaie is "tegen uw belang en tegen het belang van uw regering", aldus de verklaring van Khamenei. "Het is noodzakelijk om van deze benoeming af te zien."
Laatste druppel
In zijn vrijdaggebed stelde de hardliner Ahmad Khatami dat er samenzweringen tegen Khamenei zijn, maar dat het volk de Opperste Leider "tot de laatste druppel bloed zal verdedigen". Zijn opmerkingen waren gericht tegen de oppositie, geleid door ayatollah Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, de verslagen presidentskandidaat Mir Hossein Mousavi en ex-president Mohammed Khatami.
Het land verkeert sinds de omstreden presidentsverkiezingen van 12 juni in een diepe crisis. De oppositie zegt dat Ahmadinejad de stembusgang door fraude heeft gewonnen. Ahmadinejad ontkent dat en had daarbij de steun van Khamenei. De band tussen Ahmadinejad en Khamenei lijkt nu echter zwaar belast door de controverse om vicepresident Mashaie. Ahmadinejad liet eerder deze week weten vast te willen houden aan Mashaie, de vader van zijn schoondochter.
Hongerstaking
In de Duitse steden Berlijn en Mainz zijn zestig Iraniërs voor twee dagen in hongerstaking gegaan. Ze protesteren zo tegen de regering in Teheran en haar harde optreden tegen demonstranten. In Berlijn zijn tientallen anti-Iraanse demonstranten gaan zitten bij de Brandenburger Tor, in Mainz zitten de demonstranten in een vakbondsgebouw. Daar zijn het voornamelijk vrouwen. De demonstranten eisen de "onvoorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen" in Iran en "de afschaffing van alle soorten marteling in gevangenissen".
Meer demonstraties
Voor morgen staan in de hele wereld demonstraties gepland tegen het Iraanse regime. In Amsterdam is een betoging op het Museumplein. In totaal wordt er in circa tachtig steden over de hele wereld betoogd tegen de omstreden verkiezingsuitslag in Iran. Gisteren begonnen Iraniërs in New York al aan een hongerstaking tegenover het gebouw van de Verenigde Naties. Onder hen bevindt zich de in Iran zeer bekende zangeres Googoosh.

»
»
»