Door correspondent Kysia Hekster.
De wegen worden hier en daar nog even snel geasfalteerd, het luchtruim boven Moskou is de komende dagen gesloten; Rusland is klaar voor op het eerste bezoek van de Amerikaanse president Obama.
De verwachtingen zijn hooggespannen. Het moet een bezoek worden dat de betrekkingen tussen de landen verbetert, dat een bekroning vormt van het drukken op de reset-knop in maart door de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Rusland, Clinton en Lavrov. De relatie bereikte met de oorlog tussen Georgië en Rusland een jaar geleden een dieptepunt.
Agenda
Als eerste spreekt Obama maandagmiddag met zijn ambtgenoot, de Russische president Medvedev. Verwacht wordt dat ze na afloop in een gezamenlijke persconferentie bekend maken dat ze overeenstemming hebben bereikt hoe een nieuw START verdrag eruit gaat zien. Het oude verdrag, dat gaat over het verminderen van het aantal kernwapens dat de grootmachten bezitten, loopt in december af.
Haast is geboden tot een nieuw verdrag te komen. De Amerikaanse plannen voor een raketschild in Europa vormen het belangrijkste struikelblok voor een goede afloop. Rusland wil niets weten van zo'n schild en de Russische president dreigde zondag nog dat er geen enkel verdrag komt zolang de Amerikanen hun plannen niet aanpassen. Andere agendapunten zijn samenwerking op terreinen als Iran, Afghanistan en Noord-Korea.
Poetin
Opvallend is dat Obama dinsdagochtend gaat ontbijten met de Russische premier Poetin. Nooit eerder had een Amerikaanse president een tête-à-tête met een Russische premier. Presidenten spreken in de regel met hun directe collegae en niet met de volgens de Russische grondwet veel minder belangrijke premier.
Het toont aan dat ook Obama denkt dat Poetin nog steeds heel veel, zo niet de meeste, macht heeft in Rusland. Na een speech op een afstudeerbijeenkomst van de nieuwe economische school en een bijeenkomst met oppositieleiders, vertrekt Obama woensdagochtend naar l'Áquila in Italie voor de G8.
Verwachtingsmanagement
Of de relatie tussen Rusland en Amerika ook echt veel beter gaat worden na het bezoek van Obama is nog maar zeer de vraag. Behalve dat Rusland wil dat Amerika de plannen voor een raketschild in de ijskast zet, wil Moskou ook dat Amerika zich niet verder mengt in landen als Oekraïne en Georgië.
Die landen waren ooit onderdeel van de Sovjet Unie en beschouwt Rusland nu nog als zijn achtertuin. Ook zijn er verschillen van inzicht over hoe om te gaan met Iran.
Verstandig management van de adviseurs van beide presidenten deze week hebben de hooggespannen verwachtingen wat doen afnemen. De vraag is vooral of de heren bereid zijn te zoeken naar wederzijds begrip voor hun verschillen in inzichten of vooral vasthouden aan het verdedigen van hun eigen belangen.
Deel deze pagina
»
»
»