Ierse paramilitairen ontwapend

In Noord-Ierland is een nieuwe stap gezet in het vredesproces. De UVF, de grootste protestantse paramilitaire groep, en het verwante Red Hand Commando zeggen hun wapenvoorraden volledig en onherroepelijk ontmanteld te hebben.

Ook een andere paramilitaire groep, het UDA, zegt te zijn begonnen met de ontwapening.

Gezamelijk waren deze twee groepen verantwoordelijke voor bijna duizend moorden tijdens het burgeroorlog in Noord-Ierland. "Die donkere tijden liggen achter ons", aldus de verklaring van het UDA. "Er is geen plaats meer voor wapens en geweld in de nieuwe samenleving die we opbouwen."

Stopgezet
De ontwapening van het UVF was in de herfst stilgelegd na een serie moordaanslagen op soldaten en politiemensen. Het UVF eiste harde garanties dat de Britse overheid er alles aan zou doen om de daders op te sporen. Toen die waren ontvangen, is het proces hervat.

De ontwapening van de UVF is gebeurd onder toezicht van de Canadese generaal De Chastelain. Vier jaar geleden was hij er ook bij toen de katholieke IRA de wapens neerlegde.

Deel deze pagina

Nieuws

Audio Gerelateerde audio

  • UVF levert wapens in Nadat de IRA 4 jaar geleden al haar wapens inleverde staan nu ook de protestantse paramilitairen hun wapens af. De Noord-Ierse... paramilitaire groepering Ulster Volunteer Force, de UVF, is naar eigen zeggen helemaal ontwapend. Ze gaven vanmorgen een persconferentie. Tijdens de jarenlange gewapende strijd in Noord-Ierland hebben leden van de UVF enkele honderden mensen gedood, voornamelijk katholieke burgers. Correspondent Hieke Jippes in Londen.

Video en Audio

  • » Duitse was slavin in Bosnië Video Een Duits meisje van 19 jaar is jarenlang als een slavin gebruikt. Ze werd vastgehouden door een...27 mei 2012, 672 keer afgespeeld
  • » Drukte op wegen naar stranden Video De politie vraagt strandbezoekers om morgen de auto thuis te laten. Het mooie pinksterweer lokt...27 mei 2012, 301 keer afgespeeld
  • » Binnenlands weerbericht 27 mei 2012 Video Het binnenlands weerbericht van zondag 27 mei 2012 met Marco Verhoef.27 mei 2012, 2385 keer afgespeeld

Meer video en audio