De Tweede Kamer kan aan het parlementair onderzoek naar de kredietcrisis beginnen. Vandaag is een onderzoekscommissie van acht Kamerleden benoemd, die wordt geleid door SP'er Jan de Wit.
In januari zal een rapport over het eerste deel van het onderzoek worden gepresenteerd, over onder meer het ontstaan van de cultuur in de financiële sector die de crisis mogelijk maakte.
Ongeveer een half jaar later moet het tweede deel verschijnen, over de ingrepen van het Nederlandse kabinet in de bankensector, bijvoorbeeld door de overname van ABN Amro en Fortis.
Onenigheid
Behalve De Wit bestaat de commissie uit de Kamerleden Jan Schinkelshoek (CDA), Luuk Blom (PvdA), Edith Schippers (VVD), Dion Graus (PVV), Jolande Sap (GroenLinks). Ernst Cramer (ChristenUnie) en Fatma Koser Kaya (D66).
Over de benoeming van de vicevoorzitter van de commissie is onenigheid ontstaan. De belangrijkste kandidaat, VVD'er Schippers, trok zich terug omdat de PvdA had gedreigd de commissie bij haar benoeming te boycotten.
Volgens de PvdA luidt een ongeschreven regel dat wanneer de voorzitter van een onderzoekscommissie lid is van de oppositie (zoals De Wit), de vicevoorzitter lid moet zijn van een regeringsfractie.
Schippers is het niet eens met die redenering. Maar ze trok zich terug uit de race, omdat ze het onderzoek niet wil belasten met deze discussie.
In haar plaats werd de enige andere kandidaat, CDA-Kamerlid Schinkelshoek, gekozen.
Deel deze pagina
video
video
video
»