De regeringsleiders van de EU hebben in Brussel afspraken gemaakt over het toezicht op het financiële systeem.
Een nieuwe Europese toezichthouder gaat over de schouder van nationale toezichthouders meekijken. Maar op aandringen van Groot-Brittannie krijgt de toezichthouder niet de bevoegdheid om zelf in te grijpen.
Groot-Brittannië wil niet dat de eigen toezichthouder macht moet afstaan aan die nieuwe Europese instelling.
Paul Sneijder over de toezichthouder in het Radio 1 Journaal
De regeringsleiders steunen een tweede termijn van commissievoorzitter Barroso. Maar hij wordt pas officieel voorgedragen als er genoeg steun is in het Europees Parlement. Veel socialisten en groenen willen van Barroso af.
Ierland
Ierland heeft de garantie gekregen dat het op belangrijke punten zijn zelfstandigheid zal behouden. De verklaring moet de Ieren ervan overtuigen dat het Verdrag van Lissabon geen bedreiging vormt.
Ierland wil weer een referendum houden over dat verdrag. Vorig jaar keurde de Ierse bevolking het nog af. Veel Ieren denken dat hun land voor het verdrag zijn neutraliteit, zijn eigen abortuswet en eigen belastingstelsel zal kwijtraken. Op de Europese top in Brussel is nu vastgelegd dat dit niet aan de orde is. Dat moet de Ierse bevolking overtuigen.
