Aan het Russische Hof in Amsterdam

Samen met de Russische president Medvedev opent koningin Beatrix morgen de Amsterdamse dependance van de Hermitage, het beroemde museum in Sint-Petersburg.

De openingstentoonstelling van de Hermitage Amsterdam is geheel gewijd aan het Russische hof in de 19de eeuw. De bezoeker waant zich in de tijd van de laatste zes Romanov-tsaren, die hun residentie hadden in het Winterpaleis, aan de Neva-rivier in Sint-Petersburg.

De grote tentoonstellingszalen in het gebouw zijn ingericht rond twee belangrijke aspecten van het rijke hofleven: het hofprotocol en het hofbal.

Geruststellend
De entree van de Hermitage Amsterdam alleen al is indrukwekkend, maar dan op een geruststellende manier. De binnenplaats straalt een en al rust uit en dat geeft een goed gevoel wanneer men weet dat de Hermitage een overvloed aan kunstschatten te bieden heeft.

Wie ooit de Hermitage in Sint-Petersburg of het Louvre in Parijs heeft bezocht, weet hoe je ten onder kan gaan aan de overdaad aan informatie en kunstrijkdom. Wees gerust, dat is hier niet het geval. De duidelijke indeling en het overzichtelijke plan voorkomen een helletocht door een doolhof van eindeloze galerijen met schilderijen, snuisterijen en curiosa.

Verbouwing
Hulde daarom ook aan de architecten (Van Heeswijk, Merkx+Girod en Michael van Gessel) die van een voormalig verzorgingstehuis een strak, modern en eigentijds museum hebben gemaakt dat hier en daar zelfs aan het Museum of Modern Art in New York doet denken.

Maar in plaats van moderne kunst ligt de nadruk bij de huidige tentoonstelling dus op het leven aan het hof van de zes tsaren die in de 19e en begin 20ste eeuw aan de macht waren in Rusland. Het was een tijd met een zeer rijk hofleven, en dat staat in de tentoonstelling centraal: het uitvoerige hofprotocol, de feestelijke bals, de fantastische japonnen.

De samenstellers van de tentoonstellng hebben ruim 1800 objecten van het moedermuseum in Sint-Petersburg opgesteld. En nogmaals, vrees niet, het is te behappen! In de Audiëntiezaal, waar alles volgens protocol verloopt, zien we statiejaponnen, hofkostuums en de beroemde Romanov-troon.

Balzaal
In de Balzaal is de bezoeker te gast op een nagebootst dansfeest. Hier zijn overweldigende kostuums (wat hadden sommige dames in die tijd griezelig slanke tailles!) en ontelbare schitterende accessoires te bewonderen. De kabinetten naast de grote zalen vertellen alles over Sint-Petersburg, de tsaren, hun familie, de ceremonies en de feesten.

Onder het reusachtige aantal objecten bevinden zich honderden baljurken, schilderijen van Winterhalter en Repin, unieke meubels (waaronder de beroemde Romanov-troon), indrukwekkende juwelen (van onder anderen Fabergé), kostbare en omvangrijke serviezen, jachtgeweren, parasols, waaiers en de vleugel van de laatste tsarina.

Open en bloot
Wat opvalt is dat sommige pronkstukken open en bloot zijn te bezichtigen, ze staan niet in glazen vitrines. Twee reusachtige vazen met Ming-motieven staan op mooie sokkels. Wel hangt er een bordje met het vriendelijke verzoek om de kunstschatten niet aan te raken. Maar één keer een wat onhandige manoevre en dan zal toch Apeldoorn moeten worden gebeld.

De pers mocht met hoge uitzondering met allerlei statieven en camera's de tentoonstelling in, een normale bezoeker zal zelfs zijn paraplu moeten inleveren. Gelukkig maar.

De Hermitage Amsterdam is vanaf 20 juni dagelijks geopend van 10:00 - 17:00 uur en op woensdag tot 20:00 uur. De Hermitage Amsterdam is gevestigd aan de Amstel 51.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

  • video Amsterdamse Hermitage opent morgen Morgen opent koningin Beatrix samen met de Russische president Medvedev de Amsterdamse vestiging van de... Hermitage, het beroemde museum in Sint Petersburg. Voor de openingstentoonstelling zijn honderden schilderijen, baljurken, juwelen en meubels uit Rusland overgebracht om een indruk te geven van het leven aan het Russische Hof.
  • video De verbouwing van de Hermitage Morgen opent de koningin Amsterdamse Hermitage. Hier een filmpje over de verbouwing.
  • video Een kijkje in de nog niet geopende Hermitage Koningin Beatrix opent morgen de Amsterdamse Hermitage. Hier kunt u alvast een kijkje nemen in de collectie.

Audio Gerelateerde audio

  • Hermitage Amsterdam opent zaterdag Komende zaterdag gaat de Hermitage Amsterdam open. De timing natuurlijk perfect, want zowel het Stedelijk als het Rijksmuseum zijn... op dit moment dicht en blijven ook nog wel even dicht. Dat betekent dus lekker veel aandacht voor de Hermitage. Op de site www.hermitage.nl loopt een countdown. Ernst Veen, directeur Hermitage Amsterdam, vertelt.
  • Wandeling door Hermitage in Amsterdam Voor veertig miljoen euro is een oud verpleeghuis aan de Amstel veranderd in een dependance van museum De Hermitage in... Sint-Petersburg. Morgen wordt De Hermitage Amsterdam officieel geopend door koningin Beatrix en president Medvedev van Rusland. Joris van de Kerkhof wandelt over de tentoonstelling "Aan het Russische hof..."

Video en Audio

  • » Eerste Journaal in nieuw decor Video Het NOS Journaal van zondag 27 mei om 12.00 uur. Rob Trip presenteert het eerste NOS Journaal in...27 mei 2012, 749 keer afgespeeld
  • » Lady Gaga zegt concert Indonesië af Video Lady Gaga heeft haar concert in Indonesië afgezegd, na dreigementen van moslimfundamentalisten. Er...27 mei 2012, 371 keer afgespeeld
  • » Euphoria bij het Songfestival Video Zweden is de winnaar van het Eurovisiesongfestival. De zangeres heet Loreen en het winnende nummer...27 mei 2012, 739 keer afgespeeld

Meer video en audio