Bij de massale protestmars tegen de verkiezingsuitslag in Teheran is iemand doodgeschoten. Ook zijn er gewonden.
Er werden schoten afgevuurd op een plein in de Iraanse hoofdstad. Onduidelijk is wie de schoten heeft gelost.
Deelnemers aan de mars sloegen op de vlucht. Ondanks een demonstratieverbod waren in het centrum van Teheran honderdduizenden aanhangers van de verslagen presidentskandidaat Mousavi op de been. Het was waarschijnlijk de grootste demonstratie in Iran sinds de revolutie van 1979.
Mousavi zelf heeft er zijn aanhang toegesproken vanuit een auto. Het was de eerste keer sinds de verkiezingsuitslag dat hij in het openbaar verscheen. Mousavi zei dat hij klaar is voor nieuwe verkiezingen.
Eerder op de dag werd gezegd dat de demonstratie was afgeblazen, omdat Mousavi te horen had gekregen dat de politie mogelijk met scherp zou gaan schieten op de betogers. Daar hebben veel van zijn aanhangers zich echter niks van aangetrokken.
Rellen
Het was de derde dag op rij dat Teheran het toneel is van betogingen. De oppositie is boos omdat er bij de verkiezingen zou zijn gefraudeerd.
De Iraanse geestelijk leider Khamenei heeft gezegd dat hij alsnog een onderzoek laat instellen naar mogelijke fraude.
De Raad van Hoeders, de belangrijkste gerechtelijke instantie van Iran, zegt dat het inmiddels twee officiële klachten over fraude van verslagen presidentskandidaten heeft ontvangen. Binnen tien dagen doet het orgaan uitspraak.
Weekend
Afgelopen weekend raakten demonstrerende aanhangers van Mousavi in verschillende Iraanse steden slaags met de oproerpolitie. De betogers staken bussen en auto's in de brand. De politie greep in met de wapenstok en met traangas.
Correspondent Moustapha Oukbih was bij de rellen aanwezig:
Volgens de internationale media wordt hen het werk in Iran onmogelijk gemaakt. Veel journalisten hebben het land moeten verlaten, omdat hun visum niet werd verlengd.
Dat gebeurde ook bij NOS-correspondent Nicole le Fever
Een verslaggever van de Duitse zender ARD zit vast in zijn hotel. De Britten zeggen dat het satellietsignaal van de BBC wordt gestoord en ook de Arabische nieuwszender al-Arabiya klaagt over beperkingen.
Verslaggever Jan Eikelboom en cameraman Dennis Hilgers van het tv-programma NOVA, die gisteren werden opgepakt, zijn het land uitgezet en inmiddels weer terug in Nederland.
Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur in Nederland gevraagd beroep aan te tekenen tegen de uitzetting van journalisten.
Lees ook: Iran zet journalisten NOVA het land uit
Deel deze pagina
»
»
»