Mysterie rond dood Bongo opgehelderd

De langst zittende leider in Afrika, president Omar Bongo van Gabon, is op 73-jarige leeftijd overleden.

Bongo lag in een ziekenhuis in Barcelona omdat hij kanker zou hebben. Bongo was het langst zittende staatshoofd van Afrika, hij leidde het land in het westen van Centraal Afrika meer dan veertig jaar. Er was veel onduidelijkheid over het overlijden van Bongo. Eerst werd verklaard dat hij dood was. Later zei premier Eyeghe Ndong dat de dood van de president enkel door de Franse pers is gemeld, maar dat hij zelf daar niet van op de hoogte was gebracht. Een woordvoerder ging zelfs zo ver om het bericht officieel te ontkennen: "Het laatste nieuws dat wij hebben ontvangen is dat alles goed gaat en hij op het punt stond ontslagen te worden uit het ziekenhuis. We maken ons klaar om ons staatshoofd weer te ontvangen, al staat daar nog geen datum voor."

Rouwen
Bongo legde vorige maand zijn werk neer, officieel om te rouwen om de dood van zijn in maart overleden echtgenote Edith Lucie. Later werd uit zijn geboortestad Barcelona bericht dat Bongo daar in een ziekenhuis werd verpleegd. In 1967 kwam Bongo met Franse hulp in het olie-rijke land aan de macht. In 1973 baarde hij opzien door zich te bekeren tot de Islam. Onder zijn leiding werd Gabon een relatief stabiel land, met oliewinning als belangrijkste inkomstenbron. Wel maakte hij zich schuldig aan vriendjespolitiek en zelfverrijking.

Kieswet
Als president versterkte Bongo zijn positie door de oprichting van de Parti Démocratique Gabonais, de enig toegestane politieke partij in het land. Door het verzet daartegen was Bongo in de jaren negentig gedwongen de vorming van andere partijen toe te staan, al maakt de kieswet het moeilijk voor de oppositie om een meerderheid in het parlement te krijgen. Bongo werd in 2005 opnieuw herkozen voor een periode van zeven jaar, volgens de officiële tellingen met bijna tachtig procent van de stemmen. De voornaamste kanshebber voor zijn opvolging is Omars zoon, defensieminister Ali Ben Bongo.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio