Noord-Korea staat op het punt opnieuw een lange-afstandsraket te lanceren. Het regime in Pyongyang heeft zijn meest geavanceerde raket tot nu toe naar een nieuwe lanceerbasis overgebracht. Dat melden verschillende kranten in Zuid-Korea.
De raket zou inmiddels op de lanceerbasis Dongchang-ni aan de noordwestkust van het land staan. Schepen in de buurt moeten in de havens blijven. De raket is van dezelfde soort als de lange-afstandsraket die het land een paar maanden geleden lanceerde.
Top
President Lee Myung-bak van Zuid-Korea en de Amerikaanse president Barack Obama houden op 16 juni een top in Washington. Commentatoren in Zuid-Koreaanse kranten vermoeden dat Noord-Korea van plan is op die datum de raket af te vuren.
De raket op de lanceerbasis heeft een bereik van 6.500 kilometer zegt een functionaris in een Zuid-Koreaanse krant. Ook de Amerikaanse staat Alaska ligt binnen dat bereik.
Wapenstilstand
De spanningen tussen Noord- en Zuid-Korea lopen op nadat Noord-Korea vorige week een kernproef uitvoerde. De proef werd gevolgd door de lancering van een aantal raketten.
Daarop besloot Zuid-Korea zich aan te sluiten bij een Amerikaans initiatief om schepen naar Noord-Korea te controleren op aanwezigheid van kernwapentechnologie. Noord-Korea ziet dat als een daad van oorlog van het zuiden en respecteert de wapenstilstand van 1953 niet meer.
Daarom werden donderdag de legers van Zuid-Korea en de VS in verhoogde staat van paraatheid gebracht.
In april zei Noord-Korea een raket te hebben gelanceerd en een satelliet in een baan om de aarde te hebben gebracht. Maar de VS bestreed dat. Volgens de Amerikanen was de raket bedoeld voor militaire doeleinden. Een deel zou in de Japanse Zee terechtgekomen zijn, de rest in de Stille Oceaan.

»
»
»