Mensenneus te koud voor vogelgriep

De temperatuur in mensenneuzen heeft ervoor gezorgd dat de gevolgen van de vogelgriep relatief beperkt zijn gebleven.

Waar nu vooral de Mexicaanse griep de gelederen bezighoudt, deed tot vorig jaar de angst voor een pandemische variant van de vogelgriep de gehele wereld beven.
 
Het virus H5N1, dat in eerste instantie vrijwel alleen in vogels voorkwam, ontwikkelde in een variant dat ook mensen kon besmetten. Virologen over de hele wereld waren bang dat het dodelijke virus een wereldwijde epidemie zou veroorzaken. 
 

Niezen
Britse onderzoekers wijzen nu de temperatuur in de neus aan als belangrijkste factor in het uitblijven van dat rampscenario.
 
Uit laboratoriumproeven blijkt dat in temperaturen rond de 32 graden Celsius, de temperatuur in een gemiddelde mensenneus, te laag is voor het vogelgriepvirus. Daardoor verlies het virus bepaalde functies en is het veel minder besmettelijk.

De overlevingskansen in de neus zijn belangrijk, omdat veel mensen worden besmet door niezen.

Combinatievirus
Waar virologen vooral bang voor waren was dat er uit een genetische versmelting van de vogelgriep met de normale mensengriep een nieuw virus zou ontstaan, dat de dodelijkheid van H5N1 zou combineren met de besmettelijkheid van de mensengriep. 

Maar ook zo'n gevreesd combinatievirus, dat de onderzoekers in het laboratorium kweekten, vertoonde dezelfde gevoeligheid voor temperatuur. Daarom zou een dergelijk virus nooit de besmettelijkheid van de mensengriep kunnen evenaren.

Waarschijnlijk komt die gevoeligheid door het feit dat de lichaamstemperatuur van de meeste vogels veel hoger ligt, namelijk rond de 40 graden.

Koorts
Dat verklaart ook ten dele waarom het menselijke afweersysteem zoveel moeite had om het vogelgriepvirus uit te drijven. Normaal weert ons afweersysteem ziektekiemen door de temperatuur op te voeren, koorts dus. Maar bij dit virus werkte dat alleen in het voordeel van de ziekteverwekker. 

Volgens de onderzoeker die het onderzoek leidde, professor Wendy Barclay, lijkt het erop dat de Mexicaanse griep minder gevoelig is voor lage temperaturen en dat het zich daardoor beter kan verspreiden van mens tot mens. Geluk bij een ongeluk is echter dat het nieuwe virus wat minder dodelijk is.
 
De wetenschappers hopen dat door dit soort onderzoeken in de toekomst beter voorspeld kan worden welke virussen een pandemie zullen veroorzaken en welke niet.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio