Zeker 15.000 mensen hebben op de Dam in Amsterdam de Nationale Dodenherdenking bijgewoond. Dat waren er ongeveer evenveel als vorig jaar.
Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander legden kort voor 20.00 uur de eerste krans neer ter nagedachtenis aan alle oorlogsslachtoffers sinds 1940.
Daarna volgden de traditionele twee minuten stilte en klonk het Wilhelmus.
De 18-jarige Manon Slob uit Kampen las het gedicht 'Steeds opnieuw' voor. Zij was de winnares van de dichtwedstrijd voor jongeren, die ieder jaar wordt gehouden door het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
Applaus
Burgemeester Cohen hield een toespraak. Nadat hij had gezegd dat hij blij was dat de koningin bij de plechtigheid was, kwam er applaus van het publiek.
Cohen stond stil bij de slachtoffers in Nederland en Nederlands-Indië die tijdens WOII om het leven kwamen. "En wij gedenken, met het grootste respect, diegenen die tegen de bezetters in opstand kwamen. En dat met hun leven moesten bekopen. Aan hen danken wij onze vrijheid."
Eerder was er een herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, met muziek en gedichten. Wim de Bie hield een voordracht met oude tv-fragmenten over zijn herinneringen aan de oorlog, onder de titel 'Raketten en onschuldige burgers'.
Behalve koningin Beatrix en prins Willem-Alexander werden er ook kransen gelegd door onder anderen de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de Commandant der Strijdkrachten en burgemeester Cohen.
De Nationale Herdenking is afgesloten met een defilé.
Veiligheidsmaatregelen
Op de Dam waren extra veiligheidsmaatregelen genomen na het drama op Koninginnedag. Er gold een noodverordening. Dat betekent dat de politie iedereen mocht fouilleren. Ook was er meer afstand tussen de koningin en het publiek.
Ook op de erevelden in Loenen en Bloemendaal, en op onder meer de Nederlandse erebegraafplaatsen in Londen, Hamburg, Oslo en Jakarta zijn herdenkingen gehouden.
Op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag werd zoals elk jaar een eerbetoon gebracht aan de omgekomen verzetsstrijders.
Joodse gezinnen
In Zuidlaren zijn de omgekomen joodse gezinnen uit het dorp voor het eerst sinds de oorlog herdacht. De geschiedenis van de joodse gemeenschap was verloren gegaan, totdat er dit jaar enkele spullen werden gevonden van de joodse gezinnen die tot 1940 in het dorp woonden. Zij werden allen vermoord tijdens de oorlog.
Lees ook het weblog van het Radio 1 Journaal over Zuidlaren.
Deel deze pagina
»
»