Hoge opkomst EU-verkiezing verwacht

De opkomst bij de Europese verkiezingen zal in de gehele Europese Unie zeer laag zijn. Dat voorspelt de opiniepeiler van de Europese Commissie, Eurobarometer, in een binnenkort te verschijnen onderzoek. De Franse krant Libération heeft de resultaten al ingezien. 

Maar uit het onderzoek zou blijken dat de opkomst in Nederland op 47% komt te liggen. Dat is juist meer dan in 2004, toen 39% van de kiesgerechtigden opkwam. In 1999 boekte Nederland een laagterecord: in dat jaar kwam maar 30% van de burgers naar de stembus.

Oud en nieuw
De onderzoekers hebben EU-burgers in januari en februari gevraagd naar hun belangstelling voor de verkiezingen in juni. Er blijkt geen verschil in de voorspelde opkomst te zitten tussen nieuwe EU-lidstaten en landen die al langer lid van de EU zijn.

In het onderzoek geeft slechts 17% van de Polen aan te willen gaan stemmen. Vijf jaar geleden was de opkomst in Polen al erg laag. Toen nam 21% van de Poolse burgers de moeite om naar de stembus te gaan.

Maar ook in landen als Oostenrijk, Groot-Brittannië en Portugal geeft slechts een kwart van de bevolking aan te willen gaan stemmen voor het Europees Parlement.

Bang voor lage opkomst
D66-leider Alexander Pechtold deed vanmorgen een beroep op het kabinet om Nederlanders in het buitenland bewust te maken van de verkiezingen in Europa. 

In het tv-programma Goedemorgen Nederland  riep hij staatssecretaris Timmermans (PvdA) van Europese Zaken op actie te ondernemen.

Registreren
Alle kiesgerechtigde Nederlandse burgers die in het buitenland wonen hebben nog een week om zich te registreren. Volgens Pechtold hebben nog maar 15.000 Nederlanders dat ook gedaan. Bij eerdere verkiezingen was het mogelijk om via het internet te stemmen. Dat is vanwege fraudegevoeligheid voorlopig afgeschaft.

Nederlanders die in een andere EU-lidstaat wonen mogen ook in dat land stemmen. Andersom werkt het ook; EU-burgers die in Nederland wonen kunnen kiezen om hier hun stem uit te brengen.

Om Nederlanders in het buitenland te helpen met registreren heeft D66 een eigen website in het leven geroepen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 300 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 173 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 947 keer afgespeeld

Meer video en audio