PvdA-top blij met moties over crisis

PvdA-leider Wouter Bos en fractievoorzitter Mariëtte Hamer zijn blij met de moties die hun partijleden hebben ingediend naar aanleiding van de economische crisis. De moties zijn volgens Bos en Hamer een welkome steun in de rug aan de onderhandelingstafel.

"We hebben jullie moties goed gehoord en beschouwen ze als een opdracht om ons maximaal in te zetten. Maar we vragen jullie ook om ons de ruimte te laten om onze afweging te maken", aldus Hamer. 

Het PvdA-congres sprak zich onder meer uit tegen een verhoging van het collegeld en tegen ingrepen in de sociale zekerheid. Bos zei tevreden te zijn dat het congres niet "met dictaten vooraf" was gekomen. Hij zei zich "gesteund en vertrouwd" te voelen door zijn partij. "Dat is echt een stuk makkelijker onderhandelen."

Eigen prioriteiten
Hamer kondigde verder aan dat de PvdA zal blijven strijden voor de eigen prioriteiten. "Wat we nu niet binnen halen, komt een  volgende keer. Wij hebben een hele lange adem, lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen wel." 

Naar verwachting worden er morgen nog moties ingediend die er voor pleiten de uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking op 0,8 procent van het binnenlands product te houden en de aanschaf van het nieuwe gevechtsvliegtuig JSF uit te stellen. 

Het partijcongres van de PvdA kwam op een moment dat vooral Bos als minister van Financiën had gewild dat het pakket aan crisismaatregelen er al had gelegen. Maar na een impasse de afgelopen week kwam er pas afgelopen donderdag weer een beetje  schot in de gesprekken onder leiding van premier Jan Peter Balkenende. Maandag praten de onderhandelaars van de drie regeringspartijen verder. 

Sociale gezicht
Fractievoorzitter Hamer had eerder tijdens de bijeenkomst het CDA en in het bijzonder minister van Sociale Zaken Piet Hein Donner opgeroepen zijn sociale gezicht te tonen. "Lieve Piet Hein. Ik weet dat je hem hebt. Gooi nu al je remmen los en laat je sociale hart ook voor de rest van Nederland spreken."

Volgens PvdA'ers dringt Donner in de onderhandelingen het hardst aan op snelle bezuinigingen om investeringen in de economie te bekostigen. Hamer zei zaterdag nee tegen "harde en onrechtvaardige bezuinigingen in de crisisjaren".

De PvdA wil pas saneren als de economische recessie over een paar jaar wat is uitgeraasd. "Iedere cent die we nu minder uitgeven, betekent verlies van banen. Werk gaat nu vóór alles. Dat is waar Wouter en ik voor vechten in het torentje", aldus Hamer.


Wilt u uw eigen verhaal kwijt over de economische crisis?
U kunt de NOS mailen op: recessie@nos.nl. Dit zijn de voorwaarden.
U kunt ook meediscussiëren op ons weblog


Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Bos: kabinet kan recessie niet bestrijden

PvdA-leider Bos vindt net als premier Balkenende dat het kabinet de economische recessie niet echt kan bestrijden. Bos zei dat op... het congres van zijn partij in Utrecht.

Audio Gerelateerde audio

  • Hamer: Donner, laat sociale hart spreken PvdA-fractievoorzitter Marriet Hamer heeft minister Donner opgeroepen zijn sociale hart te laten spreken. Dat deed zij zojuist op... het partijcongres van de PvdA in Utrecht. Hamer wil dat Donner en zijn CDA afzien van bezuinigingen op de korte termijn en gaan investeren. Dan valt met haar te praten over ingrijpende maatregelen op de midden en de lange termijn. Hamer over de boodschap van haar speech.
  • Partijconges PvdA in Utrecht Leden van de Partij van de Arbeid zijn bijeen in de Central Studios in Utrecht. Een bijdrage van politiek verslaggever Joost... Vullings.
  • Partijcongres PvdA over Europa De Partij van de Arbeid houdt dit weekeinde in Utrecht een partijcongres. Naast de integratienota en de economische crisis staat... ook Europa op de agenda. Hoogtepunt wordt de samenstelling van de kandidatenlijst voor de Europese parlementsverkiezingen op 7 juni. Daarover bestaat de nodige opwinding. Vóór of tegen Europa, de partij lijkt het niet zo goed te weten.

Video en Audio

Meer video en audio