Crisis is zegen voor de zorg

Door onze redacteur gezondheidszorg Rinke van den Brink



Er zijn sectoren waarvoor de economische crisis juist een zegen is. In de zorg hebben ze al jaren met een tekort aan personeel te maken. Daar kan nu een einde aan komen als elders overtollig geworden personeel gestrikt kan worden. 



Bestuursvoorzitter Moniek van Jaarsveld van De Warande ziet kansen door de kredietcrisis. Zij is ervan overtuigd dat de zorgsector nu mensen kan aantrekken die eerder niet bereid waren om in de zorg te gaan werken. In de zorgsector kunnen tienduizenden mensen aan de slag om de gevolgen van de vergrijzing op te vangen, legt Jaarsveld uit.



Veel vacatures

Nu al zijn er veel vacatures die nauwelijks op te vullen zijn, vooral in de verpleeghuizen en de verzorgingshuizen. Die vormen de onderkant van de arbeidsmarkt in de zorg:  tamelijk lage lonen en werk met - terecht of niet terecht - een niet zo goed imago.

Het is moeilijk om mensen te krijgen en al even moeilijk om ze vast te houden. Verzorgenden stappen vaak over naar de verkorte opleiding voor verpleegkundigen, in de ziekenhuizen kunnen ze meer verdienen. Om dezelfde reden werken er nog maar mondjesmaat gediplomeerde verpleegkundigen in de verpleeghuizen.



700.000 mensen

In september 2006 publiceerde de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg een rapport (.pdf) over de arbeidsmarktproblemen in de zorgsector. Daarin staat dat als gevolg van de vergrijzing er bij ongewijzigd beleid tot 2040 maar liefst 700.000 mensen in de zorg moeten gaan werken. Bovenop de één miljoen die nu al in die sector werkzaam zijn.

De RVZ doet in haar rapport allerlei voorstellen die ervoor moeten zorgen dat de zorgsector met minder extra mensen toe kan, maar ook als ouderen langer thuis blijven wonen en er slimmer gewerkt gaat worden in de sector, blijven er nog vele tienduizenden extra werknemers nodig. 

Bij de verpleeg- en verzorgingshuizen van De Warande staan ook voortdurend tientallen vacatures open. De Warande, met vijf vestigingen in Zeist, Houten en Bilthoven, biedt zorg en dienstverlening aan zo'n duizend bewoners van de eigen centra en aan externe cliënten. Er werken 750 mensen bij de Warande (540 fte).



Versnelde cursus

Van Jaarsveld speelt direct in op de kredietcrisis. In maart gaat bij De Warande een versnelde cursus van start om mensen op te leiden tot zorgassistent. Een groep van tien mensen begint de cursus. Zij treden tegelijk in dienst bij De Warande.







In de cursus van 14 dagdelen leren de cursisten de grondbeginselen van het zorg verlenen in een team. Een fysiotherapeut van de Warande brengt ze bij hoe ze patiënten moeten tillen zonder die te laten vallen en zonder hun eigen rug te overbelasten.

De cursisten

Bij de cursisten zijn er enkele die al werken bij de Warande maar nu de scholingskans aangrijpen. Dat is voor de Warande van belang omdat het de kwaliteit van het personeel verbetert en de kans vergroot dat mensen bij De Warande blijven werken.

Daarnaast komen er mensen de cursus doen die nu in dienst treden van het bedrijf. Eén van de cursisten is onlangs bij het schoonmaakbedrijf waar ze werkte op straat komen te staan vanwege een faillissement door de kredietcrisis. De vrouw werkt nu als schoonmaakster bij De Warande maar gaat zich omscholen in de zorg. Ook enkele andere van de eerste groep van tien cursisten hebben net hun baan verloren door de kredietcrisis.

Als de eerste cursus in maart een succes wordt, gaat De Warande meteen door met nieuwe cursussen om mensen naar de zorg te halen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Crisis biedt kansen voor zorg

Voor sommige sectoren is de economische crisis juist een zegen. Voor de zorg bijvoorbeeld. Die hoopt elders overtollig geworden... personeel te strikken. Zoals bij de verpleeghuizen van De Warande in Zeist. Daar begint in maart een speciale omscholings-cursus.

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 414 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 283 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1434 keer afgespeeld

Meer video en audio