De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal van vorig jaar met 0,9 procent gekrompen ten opzichte van het derde kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Het gaat nog om voorlopige cijfers.
In vergelijking met dezelfde periode van 2007 ging de Nederlandse economie 0,6 procent achteruit. Het is de eerste economische krimp in Nederland in meer dan vijf jaar.
'Situatie zorgwekkend'
Minister Van der Hoeven van Economische Zaken noemt de economische situatie zorgwekkend, maar is niet verrast door de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens haar bevestigen die het beeld dat er al was.
Uit de CBS-cijfers blijkt dat Nederland nu officieel in recessie is. Volgende week komen er nieuwe cijfers voor 2009 van het Centraal Planbureau.
Van der Hoeven wil snel maatregelen om de economie te stimuleren, zonder dat er een grote schuld ontstaat. Gisteren werd bekend dat het kabinet 20 miljard euro moet bezuinigen als het zich wil houden aan de eigen begrotingsregels.
Export
De teruggang is vooral een gevolg van een gedaalde export. Ook wordt er minder geïnvesteerd. Wel hebben de huishoudens in het vorige kwartaal iets meer uitgegeven.
Volgens bijgestelde cijfers ging de economie in het derde kwartaal van vorig jaar 0,3 procent achteruit. Eerder meldde het CBS dat er in die periode een nulgroei was.
Nederland zit nu officieel in een recessie. Men spreekt van een recessie als de economische groei twee kwartalen achter elkaar negatief is geweest.
Scherp
Het aantal vacatures is in het vorige kwartaal scherp gedaald ten opzichte van het kwartaal daarvoor. De daling was 54.000 naar rond 200.000 vacatures.
Zo'n grote terugval heeft zich sinds het begin van de registratie in 1989 niet eerder voorgedaan.
Duitsland
De recessie in Duitsland is nog heviger. In het laatste kwartaal van vorig jaar was de krimp 2,1 procent. Dat is de grootste economische teruggang sinds de hereniging van West- en Oost-Duitsland.
In het tweede en derde kwartaal van 2008 was de krimp nog maar een half procent. Analisten verwachten dat de Duitse economie de eerste kwartalen van dit jaar verder zal krimpen.

»
»
»