De Amerikaanse president Bush is onverwacht op bezoek in Irak. Hij zal daar voor het laatst besprekingen voeren met Iraakse leiders en Amerikaanse topfunctionarissen.
Op 20 januari wordt Bush opgevolgd door Barack Obama.
In Irak werd Bush op het vliegveld verwelkomd door de bevelhebber van de troepen in Irak, generaal Odierno, en de Amerikaanse ambassadeur daar, Ryan Crocker.
De Iraakse president Jalal Talabani ontving Bush in zijn residentie in het centrum van Bagdad.
De Iraakse tv liet beelden zien van de twee presidenten die een erewacht inspecteerden, terwijl de volksliederen van beide landen werden gespeeld.
Geheim
Bush vertrok vannacht in het diepste geheim uit de Amerikaanse hoofdstad Washington. Air Force One werd pas uit de hangaar gerold toen iedereen al aan boord was en de mobiele telefoons van alle meereizende journalisten werden in beslag genomen totdat ze ver boven de Atlantische Oceaan zaten.
Volgens het Witte Huis wil Bush met zijn bezoek ook de Amerikaanse troepen in het land bedanken. Zes jaar na het uitbreken van de oorlog zijn er nog altijd rond de 140.000 militairen in het land.
Het is de vierde keer dat Bush Irak bezoekt, het land dat zo bepalend is geweest voor het aanzien van zijn presidentschap.
Schoenen
Helemaal vlekkeloos verliep het bezoek aan Irak overigens niet. Tijdens een persconferentie met premier Al-Maliki kreeg Bush twee schoenen naar zijn hoofd geworpen. In de Arabische cultuur is dat een forse belediging.
Mislukt
Vanmorgen publiceerde de New York Times een nog geheim rapport van zijn regering, over de wederopbouw in Irak na de invasie van 2003.
Die is mislukt, staat in het rapport, door gebrek aan kennis van de Iraakse samenleving en een bureaucratische machtsstrijd binnen de Amerikaanse overheid.
De Amerikaans-Britse invasie heeft aan tienduizenden Iraakse burgers het leven gekost.
Ook maakten de Amerikanen zich schuldig aan gruweldaden, zoals de moord op en de marteling en vernedering van Iraakse burgers in de beruchte Abu Ghraib-gevangenis.
Deel deze pagina
video
video
»
»
»