OPTA beboet spyware-verspreiders

Telecomwaakhond OPTA heeft voor meer dan 100.000 euro aan boetes opgelegd aan twee Nederlandse verspreiders van ongewenste software. Dat heeft de OPTA vandaag bekendgemaakt. 



De twee verspreidden hun zogenoemde malware via het chatprogramma Windows Live Messenger, beter bekend onder de naam MSN.



De daders blijken een ervaren zakenman en een jonge computerprogrammeur te zijn. De zakenman zorgde voor de financiering en de jongeman maakte de software.



Minderjarig

De boete die de jongen kreeg viel lager uit omdat hij minderjarig is. Hij moet 16.000 euro betalen. De zakenman kreeg een boete van 88.000 opgelegd.



De OPTA kwam de spyware-verspreiders op het spoor door een andere malware-zaak. Vorig jaar werden recordboetes opgelegd aan de verspreiders van software met de naam DollarRevenue. Door DollarRevenue duikt overal op de computer ineens reclame op.



Worm

Een deel van de besmettingen door DollarRevenue vonden via MSN plaats. De boosdoener was een internet-worm, ongewenste software dat zich verspreidt via internet.



Argeloze gebruikers kregen een bericht van een contactpersoon met daarin een link naar een foto. Doordat het bericht van een bekende contactpersoon kwam, leek het betrouwbaar. Maar in feite zorgde een klik op de link ervoor dat de kwaadaardige software zichzelf op de PC van het slachtoffer installeerde.



Bankgegevens

De volgende keer dat de gebruiker het chatprogramma opende kregen alle contactpersonen hetzelfde bericht toegestuurd, met dezelfde link. Niet alleen DollarRevenue werd zo verspreid, maar ook andere vervelende reclamesoftware en software waarmee bankgegevens achterhaald kunnen worden.



Volgens het onderzoek van OPTA hebben de daders hun software over 180.000 computers verspreid. Daarmee hebben ze minstens 28.000 euro verdiend.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio