G20 eens over aanpak crisis

De leiders van de 20 machtigste landen hebben afgesproken om krachtige maatregelen te nemen die het financiële stelsel in de wereld moeten stabiliseren. Er komt betere controle op riskante investeringen. Die waren mede de oorzaak van de financiële crisis.



Verder werden in Washington maatregelen genomen om de nationale economieën te stimuleren. Bovendien zullen de regeringen een lijst maken met de financiële instellingen die het meeste risico opleveren voor de wereldeconomie als ze in problemen komen.







Dat het financiële systeem moet worden hervormd, daar is iedereen het over eens. Maar Europa wil veel strengere regels en veel meer staatsbemoeienis dan Amerika. Vandaar dat op deze top geen spijkerharde afspraken werden gemaakt, maar vooral de belofte tot meer samenwerking en betere controle.



De Jager tevreden

Staatssecretaris De Jager vindt alvast dat op de G20 in Washington meer is bereikt dan hij had verwacht. Na de tweedaagse top zei hij in Washington dat de peilers van toekomstig beleid nu zijn aangegeven. "De piketpalen waarop ik had gehoopt zijn heipalen geworden", zei De Jager.



Staatssecretaris De Jager van financiën verving premier Balkenende op de top. Balkenende kreeg bij aankomst in Washington namelijk te horen dat zijn vader was overleden en keerde meteen weer terug naar Nederland.   



Op 30 april voorjaar komt er een nieuwe top, met de nieuwe Amerikaanse president Obama.



Financieel redacteur Michiel Bosgra schetste vooraf het belang van de top

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

  • video G20-top van start in Washington In Washington komen vertegenwoordigers van de twintig machtigste landen ter wereld bijeen om te praten over... oplossingen voor de financiële crisis. Gastheer president Bush zei vanmiddag dat de regeringsleiders het vrijwel allemaal eens zijn over meer controle op riskante investeringen.
  • video Waarover praat de G20-top dit weekend? Een nieuw financieel systeem, waarbij een herhaling van de kredietcrisis onmogelijk wordt gemaakt. Dat is de... inzet voor de G20-top die vandaag in Washington wordt gehouden. Als de landen het eens worden, kunnen er afspraken uitkomen die tientallen jaren de internationale economie domineren.
  • video G20 eens over aanpak crisis De leiders van twintig machtigste economieën hebben afgesproken alles te doen om te voorkomen dat de... economische crisis nog erger wordt. Betere samenwerking en een scherper toezicht op financiële produkten zijn de belangrijkste afspraken van de speciale G-20 top in Washington.

Audio Gerelateerde audio

  • Financieel redacteur André Meinema over de G20 Gisteravond hebben ze samen gegeten en vandaag wordt er vergaderd. Over de aanpak van de financiële crisis en vooral hoe in de... toekomst een dergelijke crisis voorkomen kan worden. In Washington is de G20 bij elkaar, een groep van economische grootmachten. En Nederland mocht ook aanschuiven. Over de top en wat we ervan mogen verwachten een bijdrage van financieel redacteur André Meinema.
  • Ron Linker in gesprek met staatssecretaris De Jager Door samenwerking kunnen we de economie herstellen, aldus Bush. Ook Nederland is op het laatste moment uitgenodigd door de... Amerikanen, maar premier Balkenende ontbrak vannacht vanwege het overlijden van zijn vader. Correspondent Ron Linker sprak daarom met staatssecretaris de Jager van financien, die de minister-president aan tafel verving. Hij vroeg hem welk sentiment overheerste aan tafel: het wijzen met de beschuldigende vinger naar elkaar, of het gevoel van urgentie om de crisis te lijf te gaan.

Video en Audio

Meer video en audio